Podstawowe nawierzchnie tenisowe

Podstawowe nawierzchnie tenisowe

Podstawowe nawierzchnie tenisowe

  • nawierzchnia ziemna – najbardziej popularna na świecie (oraz w Polsce). Rozgrywany jest na niej jeden ze szlemów – Roland Garros. Mączka jest najwolniejszą nawierzchnią, na której piłka odbija się dość wysoko. Preferowana dla zawodników wytrzymałych kondycyjnie, dla których serwis nie jest główną bronią. Najlepsi zawodnicy na tej nawierzchni to głównie latynosi, np. Nadal, Carreno-Busta, Wawrinka i Thiem, a dawniej Moya.

  • nawierzchnia twarda – dość szybka nawierzchnia, choć na niektórych kortach współczynnik szybkości jest podobny do kortów ziemnych. Rozgrywane są na niej dwa turnieje wielkoszlemowe – Australian Open i US Open. Najlepsi zawodnicy na tej nawierzchni to głównie gracze uniwersalni, którzy radzą sobie na każdej nawierzchni, np. Djokovic, Murray, Federer, dawniej Agassi, Sampras.

  • nawierzchnia trawiasta – najszybsza, najrzadsza na świecie oraz najtrudniejsza w utrzymaniu (w Polsce tylko kilka kortów). Rozgrywany jest na niej jeden turniej wielkoszlemowy – Wimbledon. Nawierzchnia preferowana dla zawodników bazujących na skutecznym serwisie i krótkich akcjach, np. serve and volley. Na trawie nie każdy zawodnik potrafi się odnaleźć, co widać po ich bilansie (wielu zawodników gra na trawie tylko od święta i zazwyczaj notują same porażki). Najlepsi na tej nawierzchni to: Federer, Djokovic, a dawniej Sampras, Roddick. Spośród serwismenów to oczywiście: Muller, Karlovic oraz Isner.

Dawid Wiktorski

Twórca społeczności Tenis by Dawid, analityk tenisowy, zawodnik amator i organizator Tenis by Dawid Cup.
Close Menu