Zapowiedź finału kobiet Australian Open 2019 (by Żabka)

Zapowiedź finału kobiet Australian Open 2019 (by Żabka)

W finale Australian Open pań zmierzą się Japonka Naomi Osaka oraz Czeszka Petra Kvitova. Stawką w tym roku jest nie tylko tytuł wielkoszlemowy, ale również walka o nr 1 rankingu WTA.
Dla rozstawionej z 4. Osaki będzie to drugi z rzędu finał wielkoszlemowy. We wrześniu po kontrowersyjnym meczu pokonała 2:0 w finale US Open Serenę Williams. Wcześniej Japonka nie miała spektakularnych sukcesów w turniejach wielkoszlemowych, ale trzeba przypomnieć, że ma dopiero 21 lat. W ubiegłym roku dotarła do 1/8 finału australijskiego szlema, w którym przegrała z późniejszą finalistką Simoną Halep.

Petra Kvitova już po raz trzeci zagra w finale turnieju wielkoszlemowego. Dotychczas dwukrotnie triumfowała w Wimbledonie (2011 i 2014). W kolejnych latach Czeszce nie wiodło się już tak dobrze w turniejach najwyższej rangi. Jej najlepszymi rezultatami były ćwierćfinały US Open w 2015 i 2017 roku oraz 1/8 finału w 2016 roku. W Australian Open ostatnie udane występy zaliczyła w 2011 i 2012 roku, kiedy to odpowiednio doszła do ćwierćfinału i półfinału.

Ostatni sezon był bardzo udany dla każdej z tych zawodniczek. Japonka, która w styczniu zajmowała 72. pozycję w rankingu WTA wygrała 2 turnieje: Premier Mandatory w Indian Wells i US Open. Ponadto osiągnęła finał turnieju Premier w Tokyo, gdzie uległa Karolinie Pliskovej oraz zagrała w kończącym sezon turnieju WTA Tour Championships.
Kvitova wygrała w 2018 roku 5 turniejów WTA (w tym 3 rangi Premier i 1 rangi Premier  5). Podobnie jak Japonka zagrała również w kończących sezon finałach. Rok 2019 rozpoczęła od sukcesu –wygrała turniej Sydney International rangi Premier, w finale pokonując reprezentantkę gospodarzy Ashleigh Barty. Co ciekawe Kvitova wygrała 8 ostatnich finałów turniejów WTA, do których dotarła. Ostatni raz musiała uznać wyższość rywalki w październiku 2016, kiedy to przegrała w finale turnieju WTA w Luksemburgu (z Monicą Niculescu).

Jutrzejsze spotkanie będzie pierwszym rozgrywanym między tymi zawodniczkami. Naomi Osaka może się obecnie pochwalić serią 13. meczów z rzędu wygranych w wielkim szlemie, natomiast Petra Kvitova 11. zwycięstwami z rzędu w 2019 roku. Do tej pory Czeszka spędziła prawie 2 godziny mniej na korcie od Japonki (odpowiednio 7 godzin i 5 minut do 8 godzin i 51 minut). Rozstawiona z 8. Zawodniczka przeszła przez cały turniej jak burza, odprawiając kolejne rywalki bez straty seta. W całym turnieju obroniła 11/15 breakpointów i straciła zaledwie 28 gemów.

Osaka może się pochwalić bardzo dobrą statystyką – zaserwowała 50 asów i zanotowała 226 zagrań kończących – najwięcej spośród wszystkich zawodniczek. Ponadto obroniła prawie 70% breakpointów (30/43). W drodze do finału straciła 3 sety (z Su-Wei Hsieh, Anastasiją Sevastovą oraz Karoliną Pliskovą) i 54 gemy.

Bilans spotkań Naomi Osaki w turniejach wielkoszlemowych wynosi 35-12, natomiast Petry Kvitovej 99-41.

Petra Kvitova kiedy dobrze wyczuje piłkę sprowadza rywalki do defensywy. Ma zdecydowanie większą różnorodność zagrań od Naomi Osaki.
Japonka ma świetny timing i gra z nieco większą rotacją od rywalki. Słabą stroną 21-latki jest drugi serwis, na którym osiąga skutecznośc w okolicach 50%.

Moją faworytką do zwycięstwa w tegorocznym Australian Open jest Petra Kvitova. Co prawda obie zawodniczki mają agresywny styl gry, ale moim zdaniem, to Czeszka pierwsza zacznie atakować i będzie konsekwentnie zmuszać młodszą rywalkę do błędu. Co ciekawe, jeśli to Kvitova wygra jutrzejszy finał, będzie to 9 turniej wielkoszlemowy z rzędu, w którym triumfować będzie inna zawodniczka.

Typ: Petra Kvitova wygra mecz @1,78
Ryzykowny typ: Naomi Osaka under 12,5 gemów w meczu @1,64

Jan Żabka

Admin

Fan ATP Tour oraz zawodnik amatorski/organizator rozgrywek
Close Menu