Czy Daniil Medvedev triumfuje w Australian Open?

Daniil Medvedev Australian Open
fot. twitter.com/DaniilMedwed

Kilka dni temu skończył 25 lat i wygrał swoją pierwszą pięciosetówkę w karierze, poprawiając serię meczów bez porażki do 17. Ma 198 cm wzrostu, a poruszania się po korcie może zazdrościć mu niemal każdy tenisista. Czy Daniil Medvedev jest w stanie triumfować w Australian Open?

Seria 17. zwycięstw z rzędu

Daniil Medvedev jest w imponującej formie. Od listopada nie znalazł się zawodnik, który byłby go w stanie pokonać. Ostatnim zawodnikiem, który zwyciężył z Rosjaninem był Kevin Anderson, w pierwszej rundzie turnieju ATP 500 w Wiedniu.

I to wcale nie jest tak, że Medvedev wygrywał z przeciętnymi zawodnikami. W ciągu trwania tej serii aż dziesięciu zawodników zajmuje miejsce w TOP 10. Historycznym momentem było pokonanie Dominika Thiema, Rafaela Nadala i Novaka Djokovicia w turnieju Nitto ATP Final w Londynie, czyli TOP 3 rankingu ATP.

„Po prostu staram się wygrywać mecze. Jeśli ludzie uważają mnie za faworyta to naprawdę nieźle, ponieważ pracowałem całe życie, aby być jednym – powiedzmy – z najlepszych graczy na świecie, więc cieszę się, że jestem częścią nich” – skomentował Medvedev swoją passę zwycięstw.

Wygrana bez trenera

Pierwsze trudności napotkał Daniila w ostatnim meczu z Filipem Krajinoviciem. Po dwóch pewnie wygranych setach Medvedev spuścił z tonu, zaś Serb zaczął grać agresywniej.

W czwartym secie przy wyniku 4:1 dla Krajinovicia, trener Medvedeva, Gilles Cervara, opuścił kort i Rosjanin do końca meczu musiał radzić sobie sam. Jak okazało się po meczu, Cervara nie wytrzymał pretensji i wyzwisk pod swoim adresem.

„Powiedział tuż przed wyjściem ze stadionu, że jest pewien, że wygram mecz, ale on mnie zostawi w spokoju” – skomentował tę sytuację 4. zawodnik rankingu ATP.

Tenisiści wyciągają pomocną dłoń

W skutek kontuzji Matteo Berrettiniego czy Rafaela Nadal, Daniil Medvedev stał się drugim faworytem do wygrania turnieju według bukmacherów. Przed nim jest tylko Novak Djokovic, który również boryka się z problemami zdrowotnymi. Serb narzeka na kontuzję mięśni brzucha, której nabawił się w meczu z Tylorem Fritzem. W czasie meczu Djokovic – Fritz, Medvedev przez chwilę stał się głównym faworytem do tytułu według bukmacherów.

Jestem w dobrej dyspozycji i czuję, że mogę zrobić wiele rzeczy [w tym turnieju – przyp. red.] – mówił w swoje urodziny Medvedev.

Zastanawiająca jest rzekoma kontuzja pleców Rafy Nadala. Hiszpan nie rozegrał ani jednego meczu podczas ATP Cup, a jego reprezentacja odpadła w półfinale.

Nadal przed rozpoczęciem Australian Open zapowiadał, że zrobi wszystko co w jego mocy, by wystartować w turnieju. Tak też się stało, choć jego dyspozycja nie jest najlepsza. Co prawda w drodze do czwartej rundy nie stracił seta, ale 34-latek męczył się w meczach z Laslo Djerem czy Cameronem Norriem.

Kursy pochodzą od bukmachera BETFAN.

Świetna dyspozycja

Daniil Medvedev ma narzędzia, by wygrać swój pierwszy turniej wielkoszlemowy. Będąc prawie dwumetrowym zawodnikiem, Medvedev fenomenalnie porusza się po korcie. Od początku pobytu w Australii Medvedev w 92. gemach serwisowych dziesięć razy stracił podanie (w siedmiu meczach). Daniil najczęściej tracił serwis z zawodnikami, którzy trzymają piłkę w korcie i nie unikają długich wymian.

Pojawiają się znaki zapytania. Daniil nie lubi się z turniejami Wielkiego Szlema. W Melbourne nigdy nie przeszedł czwartej rundy, w Paryżu nie wygrał ani jednego meczu w czterech startach, a w Londynie udało mu się dotrzeć tylko do trzeciej rundy. Jedynym turniejem wielkoszlemowym, w którym Medvedev pokazał swoją siłę, był US Open. W 2019 roku osiągnął finał, w którym przegrał z Nadalem po pięciosetowej gonitwie. Rok później dotarł do półfinału.

Rafael Nadal jedyną przeszkodą?

Na pierwszy rzut oka drabinka Medvedeva nie wydaje się najłatwiejsza. W czwartej rundzie zmierzy się z Mackenziem McDonaldem, który gra w Australian Open dzięki zamrożonemu rankingowi. Amerykanin jest w dobrej formie i pokonał m.in. Bornę Coricia.

Daniil Medvedev ma dodatni bilans meczów z każdym z zawodników ze swojej części drabinki. Mackenziego McDonalda pokonywał już trzykrotnie. W ćwierćfinale może spotkać się z lepszym z pary Andrey Rublev – Casper Ruud. Bez wątpienia wewnątrzrosyjski mecz byłby hitem turnieju. Problem w tym, że ani Rublev ani Ruud nigdy w karierze nie wygrali z Medvedevem (Rublev 0-4, Ruud 0-1).

W ewentualnym półfinale Rosjanin może trafić na Stefanosa Tsitsipasa, Matteo Berrettiniego, Fabio Fogniniego lub Rafaela Nadala. Rozstawiony z „4” Medvedev ma dodatni bilans bezpośrednich meczów 5-1 z Tsitsipasem, 2-0 z Berrettinim i 4-1 z Fogninim.

Jedynym zawodnikiem, z którym Medvedev ma ujemy wynik bezpośrednich spotkań, jest Rafa Nadal. Bilans ich meczów to 1-3 na korzyść Hiszpana, a jedyny raz, kiedy Medvedev wygrał z Nadalem miał miejsce we wspomnianym wcześniej turnieju Nitto ATP Finals, przed kilkoma miesiącami.

Oczywiście na papierze wszystko wygląda ładnie, ale w rzeczywistości nie można lekceważyć żadnego z kolejnych rywali Medvedeva. Cichym krokami do czwartej rundy awansował jego rodak, Andrey Rublev. Rosjanin nie stracił seta i w meczu z Ruudem jest zdecydowanym faworytem. Przypomnę, że Rosjanie wygrali ATP Cup pokonując w finale reprezentację Włoch.

Słowem podsumowania

Przy problemach zdrowotnych Rafy Nadala czy Novaka Djokovicia przed Medvedevem szerzej otwiera się furtka do zdobycia triumfu. Wydaje się, że pięciosetowy mecz z Krajinoviciem był tylko na korzyść Rosjanina. Sprowadził go na ziemię i utemperował jego pewność siebie.

Prawdziwym sprawdzianem będzie ewentualny ćwierćfinałowy mecz z Andreyem Rublevem. Obaj Rosjanie są w fenomenalnej dyspozycji na początku tego roku. To może być turniej podobny do US Open, kiedy po tytuł sięgnął Dominic Thiem.


Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!