Typy na 28.01. (finał AO)

Propozycje typów na ostatni dzień Australian Open 2018.

Federer R. – Cilic M.

Wielki finał Australian Open, gdzie wystąpi wielki faworyt i obrońca tytułu Roger Federer oraz Marin Cilic dla którego będzie to pierwszy finał w Melbourne, ale ma już na koncie szlema (US Open 2014). Będzie to także rewanż za ubiegłoroczny Wimbledon, gdzie Roger wygrał cały turniej bez straty seta pokonując w finale właśnie Marina. Jeśli teraz Roger wygra bez straty seta to powtórzy ten wyczyn, lecz wcale tak nie musi być i stawiam, że Szwajcarowi wcale łatwo nie będzie. Chorwat rozgrywa znakomity turniej, lecz w starciu z Nadalem pomogła trochę kontuzja Hiszpana, który wygrywał już 2-1, ale dalej już nie mógł biegać i skreczował w piątym secie. Wcześniej ograł dość pewnie Pospisila, Harrisona, Bustę oraz w półfinale zmęczonego już Edmunda, który za bardzo się nie postawił. Największy problem zarazem i wielkie szczęście miał z Nadalem. Federer bez niespodzianek przechodzi kolejne rundy, a wszystkie mecze wygrał 3-0 (oprócz ostatniego, którego nie dokończył rywal). Z drugiej strony rywali nie miał zbyt wymagających, bo zaczął od Bedene, który póki co jeszcze nic nie pokazał w tym sezonie. Następnie ograł Struffa i Gasqueta, na którego posiada patent, później Fucsovicsa z małymi problemami oraz Berdycha, który przegrał ponownie sam ze sobą i nie zdołał wygrać pierwszego seta mimo prowadzenia 5-2 i dwóch piłek setowych (kto wie jak ten mecz by się potoczył, gdyby Czech wygrał pierwszą partię). Roger gra bardzo dobry tenis i ponowne 3-0 nie będzie na pewno niespodzianką, lecz turniej jest pełen niespodzianek (podobnie jak ostatnie US Open). Roger pewnie nie zagrał jeszcze żadnego meczu na pełnych obrotach, więc ciężko go racjonalnie przeanalizować, ale z taką grą jak obecnie na pewno jest do ugryzienia, lecz potrzeba mocnej głowy oraz pewnego podania, które posiada Cilic. Roger miał spore problemy w pierwszym secie z Berdychem czy nawet Fucsovicsem, więc ze skutecznym i bojowo nastawionym Chorwatem może być momentami ciężko. Największa zaleta Marina to oczywiście serwis i jego skuteczność, ponieważ jeśli trafia pierwszym podaniem to wygrywa zdecydowaną większość akcji (75-90%), lecz problem pojawia się, gdy trzeba grać po drugim podaniu, bo czasem zdarza się podwójny błąd, a akcji po trafionym drugim serwisie wygrywa średnio około 50%, czasem nawet poniżej. Marin prawdopodobnie będzie ryzykował drugim podaniem, więc jest spore prawdopodobieństwo na DF. Na plus, że raczej nie będzie chciał grać długich akcji, podobnie jak Roger, więc fizycznie powinien wytrzymać. Marin będzie musiał szukać gry na forehand i zagrywać oczywiście jak najwięcej na backhand Rogera. Myślę, że znajdzie się kilka okazji na przełamanie dla Chorwata, który nie będzie miał na sobie wielkiej presji i musi zagrać na luzie, aby coś tutaj osiągnąć (w ostatnich spotkaniach Marin tych okazji nie miał, ale liczę na zmianę także pod tym względem). Roger broni tytułu i liczę, że może nie zagrać całego spotkania na równym, wysokim poziomie (może w końcu pojawi się moment kryzysu). Panowie zagrali ze sobą aż dziewięć razy i tylko raz wygrał Cilic i to właśnie na wygranym US Open 2014. Pięć z ośmiu starć Roger wygrał do zera, lecz ostatni ich pojedynek skończył się 2-1 dla Szwajcara w finałach sezonu w listopadzie i Marin wygrał pierwszego seta. Trzeba podkreślać, że Roger z głębi kortu wygrywa tylko około 40% akcji, za to wchodząc w kort aż 75%. Czysto statystycznie Roger musi w końcu stracić seta, więc warto grać chociażby pod same przełamanie tej serii. Jeśli chodzi o przełamania to Berdych przełamał Rogera dwa razy, Gasquet oraz Struff przełamali po razie, a Bedene, Fucsovics i Chung ani razu – mam nadzieję, że dziś Cilic powtórzy chociażby wynik Berdycha, a na pewno stać go na to, bo jest lepszym zawodnikiem, choć bilans mają podobnie niekorzystny. Ten mecz jest świetną okazją na przełamanie złego bilansu dla Marina – na pewno w tej dyspozycji stać go na walkę i chociaż seta.

1.  powyżej 3,5 seta @1,74

2. Cilic powyżej 1,5 przełamania @1,57

3. powyżej 147,5 minuty meczu @1,85

Typ bez analizy:

• Pavic M./Dabrowski G. – Bapanna R./Babos T.: Pavic/Dabrowski wygrają @1,7

Twórca społeczności Tenis by Dawid, analityk tenisowy, zawodnik amator i organizator Tenis by Dawid Cup. Z wykształcenia geolog.