Zasady punktacji spotkań wg rozgrywek

Zasady punktacji spotkań wg rozgrywek

Gra pojedyncza (singiel)

W tenisie ziemnym mecze rozgrywane są do dwóch lub trzech wygranych setów. Set złożony jest z gemów i żeby go wygrać potrzebne jest 6 (dwa gemy przewagi), bądź 7 gemów (2 gemy przewagi lub wygrana w TB). Każdy gem składa się z punktów, które liczone są w następujący sposób: 0, 15, 30, 40, gem. Gema wygrywa zawodnik, który zdobędzie co najmniej cztery punkty, ale równocześnie, co najmniej dwa więcej od swojego rywala. Przy stanie 40-40 (równowaga), żeby zdobyć gema, jeden z zawodników musi zdobyć dwa punkty pod rząd. Zawodnik, który przy równowadze zdobędzie punkt ma przewagę (ang. AD). Przy stanie 6-6 w gemach w większości turniejów rozgrywany jest gem rozstrzygający – tie-break, do którego wygrania jeden z zawodników musi zdobyć co najmniej siedem punktów, przy czym musi zdobyć również co najmniej dwa punkty więcej od swojego przeciwnika. W tie-breaku punkty liczone są w następujący sposób: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Mecze rozgrywane do 3 wygranych setów (tylko u mężczyzn):

  • turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open;
  • Puchar Davisa – Davis Cup;

Zasady dotyczące rozgrywania decydującego seta w Wielkich Szlemach od 2019 roku:

⏩ Australian Open: tie-break do 10 punktów przy stanie 6:6 w gemach (u pań w 3. secie)
⏩ Roland Garros: bez zmian, do dwóch gemów przewagi, bez tie-breaka.
⏩ Wimbledon: tie-break do 7 punktów przy stanie 12:12
⏩ US Open: bez zmian, tie-break do 7 punktów przy stanie 6:6 w gemach.

Gra podwójna (debel)

Od 2006 roku mecze deblowe podczas większości turniejów mężczyzn rozgrywane są systemem „no ad” czyli bez przewag. Przy stanie 40-40 w gemie rozgrywana jest decydująca piłka, para która ją wygra zdobywa gema (o stronie kortu na który zostanie posłany ostatni serwis decyduje para odbierająca). Od 2006 roku w meczach deblowych, podczas większości turniejów mężczyzn, przy stanie 1-1 w setach, zamiast trzeciego seta, rozgrywany jest tzw. super tie-break, którego wygrywa para zdobywająca co najmniej 10 punktów, przy zachowaniu co najmniej dwóch punktów przewagi, np. 10-8, 11-9, 12-10, 13-11.

Mecze deblowe wśród mężczyzn, podczas których nie obowiązuje zasada „no ad” i nie jest rozgrywany super tie-break w decydującym secie:

  • turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open;
  • Puchar Davisa – Davis Cup;

Mecze deblowe wśród mężczyzn rozgrywane do 3 wygranych setów:

  • Wimbledon;
  • Puchar Davisa – Davis Cup;

Gra mieszana (mikst)

Podczas turniejów wielkoszlemowych: Australian Open, Roland Garros i US Open mecze rozgrywane są systemem „no ad” czyli bez przewag, a zamiast trzeciego seta rozgrywany jest super tie-break do dziesięciu punktów, z zachowaniem co najmniej dwóch punktów przewagi. Podczas Wimbledonu mecze rozgrywane są z przewagami, do trzech wygranych setów, przy czym w trzecim secie, przy stanie 6-6 nie rozgrywa się tie-break’a.

Admin

Fan ATP Tour oraz zawodnik amatorski/organizator rozgrywek
Close Menu