ASICS COURT FF NOVAK CLAY L.E. czyli buty Novaka Djokovicia na sezon 2022 [RECENZJA]

Być przez jeden dzień Novakiem Djokoviciem? Marzenie! Poniekąd je spełniłem, gdyż miałem przyjemność wejść w buty lidera rankingu ATP Tour i to dosłownie, gdyż przez ostatnie tygodnie testowałem najnowszy model obuwia dedykowanych właśnie Serbowi na sezon 2022. Jak się w nich czułem? Czym się cechują? Zapraszam na kilka słów recenzji.

Dołącz do największej grupy tenisowej w Polsce – Nie śpię, bo oglądam tenis

Obuwie tenisowe stworzone dla Novaka Djokovicia są moimi drugimi w życiu, jakie miałem przyjemność testować, jeśli chodzi o markę premium. Wcześniej miałem okazję nosić buty konkurencyjnej marki, a teraz mogę te buty porównać (co najmniej w kilku aspektach), choć w tym artykule chciałbym skupić się cechach szczególnych ASICS Court FF Novak Clay L.E. W pierwszym rozdziale przedstawiam, co o butach mówi producent i jaka technologia została w nich zastosowana, a nie jest tego mało. Temat wygody, ochrony czy też amortyzacji został potraktowany bardzo poważnie i szczegółowo.

Technologia i cechy

  • Ochraniacz palców PGUARD™
  • Technologia amortyzacyjna FLYTEFOAM™
  • System amortyzujący GEL™ w przedniej i tylnej części buta
  • Technologia TRUSSTIC SYSTEM™ zapewnia lepszą stabilność
  • Bieżnik AHAR™ zwiększa wytrzymałość
  • Bieżnik przystosowany do kortów z mączki ceglanej

Odnosząc się do technologii i cech testowanego obuwia na pewno warto zaznaczyć, że te wszystkie elementy są wyczuwalne i subtelnie rozmieszczone w zakamarkach materiału. Na powyższym zdjęciu można zauważyć wzmocnienie, które ma chronić palce. Nie jest to może element z serii „must have” dla amatora, ale przy intensywnych starciach i doślizgach warto zadbać o takie detale. Im dłużej trwa mecz, tym bardziej takie smaczki są wyczuwalne.
W kwestii bieżnika trudno stwierdzić czy jest bardzo wytrzymały, gdyż potrzeba próby czasu, ale wygląda bardzo solidnie i zaufałbym w tej kwestii producentowi. Jeśli chodzi o amortyzację i stabilność obuwia to muszę przyznać, że czuję się w tych butach znakomicie, przy czym bardzo lekko, wręcz nie czując ich na nogach. Podczas gry od pierwszego wejścia czułem się w nich bardzo stabilnie i nie było potrzeby by je potocznie mówiąc „rozbijać”.

Ewidentnie widać, że stworzone są do gry na nawierzchni ziemnej, choćby po cechach bieżnika, który dostosowany jest do długotrwałej, intensywnej gry. Idealnie wpisuje się w technikę gry doślizgowej, co jest elementarzem gry na cegle i wizytówką Novaka Djokovicia. Poza aspektami technicznymi warto też docenić wygląd obuwia. Oczywiście dominuje kolor biały, co w połączeniu z mączką oznacza częste czyszczenie, ale za to walory estetyczne są bardzo wysokie. Na zewnątrz buta dominuje wspomniana biel oraz czerwone wstawki, lecz wewnątrz mamy pełną dominację motywu florystycznego, co sprawia, że buty wyglądają unikalnie i oryginalnie.

Korty ziemne

Na koniec postanowiłem sprawdzić jak obuwie radzi sobie na kortach twardych. W kwestii poruszania się cały czas zdawały egzamin, a różnicą pewnie jest ich zużycie, lecz przy tak krótkich testach jest to kwestia niezauważalna i by obiektywnie ocenić należałoby grać regularnie przez kilka miesięcy na jednej i drugiej nawierzchni. Oczywiście buty na na twardszych nawierzchniach także spełniają oczekiwania, lecz wykorzystane technologie spełniają swoją funkcję głównie na nawierzchniach miękkich. W tym przypadku te walory są mniej uwypuklone.

Korty twarde

Krótko podsumowując, buty ASICS Court FF Novak Clay L.E. to bez wątpienia dopieszczone buty marki premium, których walory można sprawdzić w szczególności na nawierzchni ziemnej, ale na pewno sprawdza się też na twardszych nawierzchniach. Szereg użytych technologii sprawia, że buty są lekkie, stabilne, ale też chronią i amortyzują nasze ciało, co w połączeniu z pięknym wyglądem, daje nam mieszankę idealną. Jeśli przy okazji jesteś fanem gry lidera rankingu to te buty są pozycją obowiązkową. Krótko mówiąc: najkrótsza droga by poczuć się jak Novak Djokovic.

Ocena: 9/10

Cena regularna: 760 PLN
Obuwie dostępne jest na stronach www.asics.com oraz strefatenisa.com.pl.

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!

Twórca społeczności Tenis by Dawid, analityk tenisowy, zawodnik amator i organizator Tenis by Dawid Cup. Z wykształcenia geolog.