Iga Świątek z tytułem w Adelajdzie. W finale pokonała Belindę Bencic

Iga Świątek Adelajda
Iga Świątek (fot. twitter.com/AdelaideTennis)

Iga Świątek wygrała w Adelajdzie swój pierwszy tytuł rangi WTA. W imponującym stylu pokonała w finale Belindę Bencic i awansowała na 15. miejsce w karierze.

Na mecz finałowy Iga Świątek wychodziła w roli faworytki. Wczoraj pewnie rozprawiła się z inną Szwajcarką, Jil Teichmann. Bencic rozegrała trudny i długi półfinał z Cori Gauff. Bukmacherzy oszacowali kurs na zwycięstwo Polki na 1.33.

Obie zawodniczki rozpoczęły mecz bez jakichkolwiek nerwów. Pewnie utrzymywały swoje podania, w których akcje ustawiały sobie serwisami i najczęściej kończyły winnerami. Niewymuszone błędy można było policzyć na palcach jednej ręki.

Kluczowy dla losów pierwszego seta był szósty gem. Bencic, która podawała na 3:3, popełniła w jednym gemie cztery podwójne błędy serwisowe, z czego trzy z rzędu na stronę równowagi.

Przy stanie 5-2 Szwajcarka serwowała, by utrzymać się w secie. Ta sztuka również się nie udała. Wszystko za sprawą agresywnie grającej Świątek. Piłkę setową wykorzystała uderzeniem kończącym z forhendu.

W całym pierwszym secie Iga Świątek wygrała 90% punktów po pierwszym serwisie, zanotowała 10 uderzeń kończących i tylko trzy niewymuszone błędy. Bencic na returnie wygrała tylko cztery piłki.

W czwartym gemie Bencic popełniła trzy niewymuszone błędy, Świątek dołożyła do tego jedno uderzenie kończące i przełamała Szwajcarkę po raz pierwszy w drugim secie.

W drugim secie powtórzył się scenariusz z pierwszej partii. Iga prowadziła 5-2 i w ósmym gemie nie dała utrzymać się Szwajcarce w meczu, przełamują ją po raz czwarty w meczu.

Tytuł w Adelajdzie dał Idze Świątek awans na 15. miejsce w rankingu WTA. To najwyższe miejsce w karierze Igi i debiut w TOP 15.

Turnieje wielkoszlemowe rozgrywane są pod egidą federacji ITF, zatem Iga Świątek musiała poczekać na swój pierwszy tytuł rangi WTA. W kwietniu 2019 przegrała w finale w Lugano, po zaciętym, trzysetowym boju z Poloną Hercog.