Starcie młodych w Bazylei – Alcaraz kontra Draper [ANALIZA]

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz (fot. Denis Doyle / Getty Images)

Carlos Alcaraz jest najwyżej rozstawiony w turnieju w Bazylei, ale losowaniem raczej nie będzie zachwycony. Zmierzyć musi się bowiem z Jackiem Draperem, który w poprzednim tygodniu postraszył Huberta Hurkacza w Antwerpii. Jak będzie wyglądać to emocjonujące starcie dwóch młodych gwiazd męskiego tenisa?

Dołącz do największej grupy tenisowej w Polsce – Nie śpię, bo oglądam tenis

Wielu (w zasadzie nawet większość) mistrzów wielkoszlemowych po swoim pierwszym zdobytym tytule miała dosyć spory kryzys. Zobaczymy jak długo będzie on trwał w przypadku Alcaraza, ale Hiszpan nie spisywał się dobrze ani podczas Pucharu Davisa, ani w turnieju w Astanie. W tej pierwszej imprezie nie było tak źle, pokonał Soon-woo Kwona i przegrał z Felixem Augerem-Aliassimem. Bardziej bolesna była dla niego porażka z Davidem Goffin w pierwszej rundzie w Kazachstanie, gdy uderzenia z linii końcowej Alcaraza za nic nie chciały mieścić się w korcie.

Draper ma w tym sezonie dosyć absurdalny bilans 23-3 w hali, ale tylko dwa z tych meczów odbyły się na poziomie głównego cyklu. Brytyjczyk wciąż regularnie zmaga się z problemami fizycznymi. Po US Open grał tylko we wspomnianej Antwerpii, a w trzecim secie meczu z Hurkaczem praktycznie nie był w stanie już nawiązać rywalizacji. Oczywiście kiedy jest w pełni sił pozostaje niezwykle groźny, a najbardziej właśnie pod dachem.

Alcaraz i Draper jeszcze nigdy ze sobą nie grali, co na pewno dodaje atrakcyjności temu pojedynkowi. Zakładać bowiem można, że w następnej dekadzie zdarzy się on jeszcze wielokrotnie i to pewnie nie w pierwszych rundach. Hiszpan w poprzednim roku zamiast w Bazylei grał w Wiedniu, gdzie dotarł do półfinału. Zdaje się, że to właśnie tamte, trochę wolniejsze halowe korty sprzyjałyby mu trochę bardziej niż te w Szwajcarii, chociaż Alcaraz radzi sobie oczywiście w każdych warunkach.

Jedynka światowego rankingu na pewno nie będzie mieć tutaj łatwo. Przełamywać leworęczny serwis Drapera w hali jest bardzo trudno, a w obecnym sezonie Brytyjczyk niesamowicie rozwinął swoją grę pod względem poruszania się po korcie i tolerancji w wymianach. Potężna siła to już tylko część repertuaru 20-latka, plan z którego może korzystać, ale nie musi. Przekonał się o tym chociażby Hurkacz, z którym młody tenisista przez dwa sety świetnie radził sobie grając dużo z kontry.

Alcaraz mimo niesamowitych sukcesów wciąż pozostaje dosyć nieregularny i wiele zależy od jego cierpliwości. Przy tak agresywnym stylu gry, czasami po prostu zdarzy się słabszy dzień i 19-latek nie zawsze jest w stanie zaadptować się do sytuacji i spróbować zmienić podejście do konkretnego meczu. To pewnie przyjdzie z doświadczeniem, ale od czasu do czasu Hiszpanowi po prostu zdarza się taki występ jak w Astanie. Jego poziom w Bazylei to trochę zagadka, bo od US Open grał tylko trzy spotkania.

Jako faworyta pewnie trzeba byłoby wskazać mimo wszystko Alcaraza, ale to naprawdę koszmarnie trudne losowanie jak na pierwszą rundę po mniejszej aktywności w ostatnim czasie. Na kortach w Basel serwis Drapera powinien być ogromną bronią i Hiszpan będzie musiał już od samego początku turnieju wskoczyć na bardzo wysoki poziom, by być w stanie przetrwać.

Wszystkie zawodowe turnieje tenisa możesz obstawiać w forBET, a korzystając z kodu TBD otrzymujesz pakiet powitalny o wartości 3150 PLN, a w tym m.in. zakład bez ryzyka do 1100 PLN, bonus 100% do 2050 PLN oraz 30 dni gry bez podatku!

forbet baner

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!

Fan gry przy siatce i jednoręcznych bekhendów, miłośnik cyklu ATP Challenger Tour. W wolnych chwilach - student.