Tenis by Dawid Cup I – podsumowanie (+galeria)

Pierwsza edycja Tenis by Dawid Cup to już historia, która została napisana 4 sierpnia w Poznaniu na kortach Towarzystwa Tenisowego “Świerczewo”. Pomysł na ten turniej narodził się w mojej głowie już przed rokiem i postanowiłem zorganizować go tego lata, lecz byłem pełny obaw pod każdym względem, a mianowicie czy będą chętni, czy dam sobie radę w roli organizatora tak dużego turnieju i czy dopisze aura. Wstępnie, jeszcze przed zapisami chętnych było wielu, lecz rzeczywistość zweryfikowała, że około połowa osób potocznie mówiąc się wykruszyła. Postanowiłem, że z zapisami ruszę już w okolicach kwietnia i mimo, że szło to dość mozolnie, mimo bardzo niskiego wpisowego to ostatecznie chętnych było ponad miarę i byłem zmuszony stworzyć nawet listę rezerwową, która po części się przydała, gdyż w ostatnich dniach przed turniejem wypadło kilka osób z powodów zdrowotnych czy też zawodowych. Turniej według planu został rozegrany w sobotę, 4 sierpnia i na szczęście pogoda dopisała w 100%. Oczywiście w razie problemów mieliśmy do dyspozycji minimum jeden kort w hali oraz oświetlenie nad kortami w razie zapadających ciemności, więc trzeba uczciwie przyznać, że obiekt został dobrany znakomicie i z tego miejsca należy podziękować gospodarzowi kortów przy ulicy Nizinnej czyli Pan Robert Knoff. Zawodnicy mieli ponadto do dyspozycji bar, szatnie z natryskami oraz otrzymaliśmy dostęp do grilla, więc z turnieju na pewno nikt głodny nie wrócił. Z tego miejsca chciałbym także podziękować sponsorom, którzy na pewno przyczynili się do zminimalizowania kosztów, a mowa tu o Rafale Chojnowskim (Crazy Slavic) oraz grupie Zawód:Typer. Jeśli chodzi o koszta to konkretów nie chciałbym tutaj podawać, lecz mimo sporej pomocy – inwestycja nie jest zwrotna, lecz zakładałem, że dołożę do turnieju i na pewno nie jestem smutny z tego powodu. Dla tej grupy osób na pewno warto!
Zanim przejdę do relacji ze sportowych zmagań to chciałbym podziękować za Waszą obecność oraz za atmosferę, którą stworzyliście w tym miejscu. Wszyscy grali fair, walczyli do samego końca i stworzyli piękne widowisko. Szacunek także za to, że przyjechaliście praktycznie z całej Polski, aby spotkać się i zagrać, mimo, że znamy się tylko poprzez grupę i stronę internetową. W turnieju uczestniczyły osoby, które w grupie tenisowej są praktycznie od samego początku czyli gdy grupa liczyła kilkanaście osób (ponad 3 lata temu) oraz osoby nowe, które niedawno dołączyły do naszej społeczności. Dzisiaj grupa liczy grubo ponad 9 tysięcy osób i razem tworzymy największą społeczność tenisową w Polsce o tym charakterze.

Turniej trwał oficjalnie od godziny 10.00, a zakończył się ceremonią wręczenia nagród w okolicach godziny 22.00. Jak już wspominałem zawodnicy zjechali się praktycznie z całej Polski, więc warto przypomnieć te miejscowości: Szczecin, Wejherowo, Poznań, Mława, Krzyż Wielkopolski, Tarnowo Podgórne, Sochaczew, Warszawa, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Sosnowiec, Pułtusk, Złotów, a liczbowo było najwięcej oczywiście Poznaniaków (9).
Zawodnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: A i B według deklarowanego poziomu umiejętności (skala NTRP), więc w kategorii A wystąpili gracze o poziomie 3,0 i wyższym, a w kategorii B wszyscy poniżej 3,0. W zawodach oficjalnie wzięło udział 26 zawodników.

Kategoria A
W kategorii A zobaczyliśmy 15 zawodników, którzy zostali podzieleni na 5 grup po trzech graczy w każdej. Do ćwierćfinału w tej kategorii awansowali zwycięzcy grup oraz pięciu najlepszych graczy z drugich miejsc, więc trzech zawodników mimo zajętego drugiego miejsca odpadło z turnieju po fazie grupowej. O kolejności w grupie decydowały kolejno: ilość zwycięstw, stosunek setów oraz stosunek gemów.

Faza grupowa
Grupa A

Miejsce
Zawodnik
1
Ireneusz Tyter (Poznań)
2
Maksymilian Kłęk (Rzeszów)
3
Mateusz Trzaskoma (Warszawa)

Mateusz Trzaskoma 3:6, 6:7 (5) Maksymilian Kłęk
Mateusz Trzaskoma 4:6, 4:6 Ireneusz Tyter
Ireneusz Tyter 3:6, 7:5, 10:8 Maksymilian Kłęk

Grupa B

Miejsce
Zawodnik
1
Sebastian Salamon (Pułtusk)
2
Łukasz Puczkowski (Szczecin)
3
Andrzej Kiełbowski (Poznań)

Andrzej Kiełbowski 3:6, 6:7 (2) Łukasz Puczkowski
Andrzej Kiełbowski 2:6, 3:6 Sebastian Salamon
Łukasz Puczkowski 2:6, 6:4, 2:10 Sebastian Salamon

Grupa C

Miejsce
Zawodnik
1
Jakub Murek (Złotów)
2
Jarosław Rumiński (Poznań)
3
Grzegorz Krzyżański (Poznań)

Jarosław Rumuński 2:6, 3:6 Jakub Murek
Jarosław Rumiński 6:2, 6:3 Grzegorz Krzyżański
Jakub Murek 6:2, 6:2 Grzegorz Krzyżańki

Grupa D

Miejsce
Zawodnik
1
Bartosz Olszewski (Sochaczew)
2
Marcin Smoliński (Złotów)
3
Mateusz Masternak (Poznań)

Bartosz Olszewski 6:2, 6:3 Marcin Smoliński
Bartosz Olszewski 6:2, 6:2 Mateusz Masternak
Marcin Smoliński 6:4, 7:5 Mateusz Masternak

Grupa E

Miejsce
Zawodnik
1
Daniel Kaczerski (Mława)
2
Mikołaj Pędzich (Warszawa)
3
Michał Wawrzyniak (Poznań)

Michał Wawrzyniak 2:6, 3:6 Daniel Kaczerski
Michał Wawrzyniak 4:6, 3:6 Mikołaj Pędzich
Daniel Kaczerski 6:2, 6:3 Mikołaj Pędzich

Ranking zawodników z drugich miejsc

Miejsce
Zawodnik
1
Maksymilian Kłęk
2
Łukasz Puczkowski
3
Jarosław Rumiński
4
Mikołaj Pędzich
5
Marcin Smoliński

Z drugich miejsc do ćwierćfinałów awansowało trzech najlepszych zawodników o czym decydowało kolejno: ilość zwycięstw, stosunek setów i stosunek gemów. O awansie do dalszej fazy turnieju zdecydowały pojedyncze gemy, a Mikołajowi zabrakło dokładnie jednego.

Faza pucharowa
Ćwierćfinały

Bartosz Olszewski 6:3, 6:2 Jarosław Rumiński
Jakub Murek 6:3, 6:3 Łukasz Puczkowski
Daniel Kaczerski 7:5, 6:4 Maksymilian Kłęk
Sebastian Salamon 4:6, 3:6 Ireneusz Tyter

Półfinały

Bartosz Olszewski 6:2, 6:2 Ireneusz Tyter
Jakub Murek 4:6, 4:6 Daniel Kaczerski

Mecz o trzecie miejsce

Jakub Murek 6:2, 6:3 Ireneusz Tyter

Finał

Bartosz Olszewski 6:1, 6:0 Daniel Kaczerski

Turniej kategorii “A” stał na bardzo wysokim poziomie i już w ćwierćfinałach byliśmy świadkami bardzo dobrych widowisk, choć wszystkie zakończyły się w dwóch setach. Olszewski i Murek dość łatwo odprawili swoich rywali, a najbardziej wyrównane spotkanie zostało rozegrane pomiędzy Danielem Kaczerskim, który katował rywali swoim bekhendem niczym Kei Nishikori, a Maksymilianem “Edmundem” Kłękiem (pseudonim nadany przez kibiców nieprzypadkowy). Z ogromnymi nadziejami do fazy pucharowej przystąpił waleczny Sebastian Salamon, ale musiał uznać wyższość doświadczonego Poznaniaka – Ireneusza Tytera, który wśród gospodarzy (w kategorii A) wypadł najlepiej. W półfinałach ujrzeliśmy starcia zdecydowanie najlepszych graczy tego turnieju i nie można tutaj mówić o jakimś przypadku. Bartosz Olszewski ograł bardzo łatwo zmęczonego już wspomnianego gospodarza, ale najlepsze widowisko ujrzeliśmy na korcie głównym pomiędzy Jakubem Murkiem ze Złotowa, a Danielem Kaczerskim z Mławy. Jakub Murek mimo wysokiego doświadczenia i świetnych warunków fizycznych musiał uznać wyższość młodszego rywala, dla którego kluczem była regularność, opanowanie oraz solidny bekhend. Obaj panowie pokazali wysoką jakość na korcie. Finał miał być prawdziwą ucztą dla kibiców, lecz tym razem wygrało doświadczenie i wysoka forma gracza z Sochaczewa, który przyjechał po triumf, lecz do każdego rywala podszedł z dużą pokorą. Bartosz Olszewski zdecydowanie zasłużenie wygrał cały turniej. Na słowa uznania zasłużyli także obaj pozostali gracze na podium czyli Daniel oraz Jakub, którzy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i liczę, że zobaczymy się także w kolejnej edycji.

Kategoria B
Z kolei w kategorii B uczestniczyło 11 zawodników, którzy zostali podzieleni na cztery grupy trzyosobowe (jedna dwuosobowa, gdyż jeden zawodnik zbyt późno zrezygnował). W tej kategorii do ćwierćfinałów awansowali zwycięzcy jak i gracze z drugich miejsc.
Wszystkie mecze oprócz finałów były rozgrywane do dwóch wygranych setów od stanu 2:2, a w razie remisu po dwóch partiach był rozgrywany super tb do 10 pkt. W sumie od godziny 10:00 do 21:30 zostało rozegranych aż 41 spotkań na pięciu kortach.

Faza grupowa
Grupa A

Miejsce
Zawodnik
1
Adrian Garliński (Szczecin)
2
Wojciech Hołub (Wejherowo)
3
Michał Jaworski (Krzyż Wielkopolski)

Wojciech Hołub 3:6, 7:6 (3), 11:9 Michał Jaworski
Wojciech Hołub 3:6, 4:6 Adrian Garliński
Michał Jaworski 6:7 (5), 6:7 (6) Adrian Garliński

Grupa B

Miejsce
Zawodnik
1
Łukasz Kosiorek (Mława)
2
Adrian Kachel (Poznań)
3
-

Adrian Kachel 6:2, 4:6, 6:10 Łukasz Kosiorek

Grupa C

Miejsce
Zawodnik
1
Michał Włodarek (Tarnowo Podgórne)
2
Emil Śmigielski (Gorzów Wielkopolski)
3
Michał Bryła (Sosnowiec)

Michał Włodarek 6:2, 6:3 Emil Śmigielski
Michał Włodarek 6:2, 6:2 Michał Bryła
Emil Śmigielski 6:4, 6:4 Michał Bryła

Grupa D

Miejsce
Zawodnik
1
Kamil Warmiński (Mława)
2
Cyprian Greiveldinger (Poznań)
3
Jan Jankowski (Poznań)

Kamil Warmiński 6:2, 6:3 Jan Jankowski
Kamil Warmiński 4:6, 7:6 (4), 13:11 Cyprian Greiveldinger
Jan Jankowski 2:6, 4:6 Cyprian Greiveldinger

Faza pucharowa
Ćwierćfinały

Adrian Garliński 6:4, 3:6, 6:10 Adrian Kachel
Łukasz Kosiorek 6:3, 6:3 Wojciech Hołub
Michał Włodarek 6:2, 6:2 Cyprian Greiveldinger
Kamil Warmiński 6:2, 6:2 Emil Śmigielski

Półfinały

Adrian Kachel 4:6, 2:6 Michał Włodarek
Łukasz Kosiorek 2:6, 3:6 Kamil Warmiński

Mecz o trzecie miejsce

Adrian Kachel 6:3, 6:3 Łukasz Kosiorek

Finał

Michał Włodarek 6:4, 6:2 Kamil Warmiński

Turniej kategorii “B” został zdominowany przez Michała Włodarka, który nie stracił seta i w pełni zasłużenie sięgnął po triumf. Na drugim i czwartym miejscu zmagania zakończyli gracze z Mławy, którzy wcześniej spotkali się w półfinale, a na trzecim miejscu stanął miejscowy – Adrian Kachel. Możliwe, że któregoś z nich zobaczymy za rok już w wyższej kategorii.

Każdy z zawodników miał zapewnioną darmową wodę oraz jedzenie. Ponadto każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Najlepsi trzej gracze w każdej kategorii otrzymał statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Na przełomie roku będę wstępnie informował już o kolejnej edycji, która na pewno dojdzie do skutku, więc szykujcie urlopy!
Jestem dumny z tej społeczności, tym bardziej jak słyszę od nieznajomych osób, że grupa przyczyniła się do tego, że zaczęli uprawiać sport i grać w tenisa.

Galeria zdjęciowa