BJKC – Świątek i Linette liderkami reprezentacji na mecz z Kazachstanem!

Polska - BJKC
Reprezentacja Polski (fot. Michał Jędrzejewski)

Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Weronika Falkowska i Alicja Rosolska znalazły się w reprezentacji kraju powołanej przez kapitana Dawida Celta na wyjazdowy mecz z Kazachstanem w rozgrywkach o Billie Jean King Cup.

Spotkanie zostanie rozegrane w dniach 14-15 kwietnia na korcie ziemnym w hali Narodowego Centrum Tenisa – Beeline Arena w Astanie. Zwycięski zespół awansuje do finałowego turnieju BJKC Finals zaplanowanego w połowie listopada.

– Drużyna Kazachstanu jest bardzo trudnym rywalem. Dysponuje naprawdę mocnym składem w postaci świetnie dysponowanej w tym roku Jeleny Rybakiny, która jest w Top 10 rankingu WTA, a także doświadczonej i bardzo niewygodnej przeciwniczki szczególnie na kortach ziemnych, czyli Julii Putincewej. Do tego  mają świetną deblistkę Annę Danilinę, finalistkę ubiegłorocznego Australian Open. No i przede wszystkim będą grać u siebie, także przed nami spore wyzwanie, ale zrobimy wszystko, żeby jak najlepiej się do tego meczu przygotować i powalczyć o zwycięstwo – uważa kapitan Dawid Celt.

Kazachstan zajmuje dziesiąte miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) reprezentacji narodowych w BJKC i w losowaniu par tegorocznych kwalifikacji był rozstawiony z numerem ósmym, a Polska znajduje się na 16. pozycji.

W składzie powołanym przez kapitan Jarosławę Szwedową na mecz w Astanie znalazły się: Jelena Rybakina (10. w rankingu WTA), , Julia Putincewa (42.), Anna Danilina (25. w deblowym rankingu WTA), Gozal Ainitdinowa (479. w singlu, 333 w deblu), Żanel Rustemowa (973. w deblu) i Arużan Sagandikowa (1161. w singlu).

W poniedziałek po raz pierwszy w historii w Top 20 rankingu WTA znajdą się jednocześnie dwie Polki. Liderką, nieprzerwanie od 4 kwietnia 2022 roku jest Świątek, a Linette powinna awansować z 21. na 19. lokatę (w deblu jest 58.). Fręch zajmuje 106. miejsce, Falkowska 247. (w deblu 92.), natomiast 39. w deblu jest Rosolska.

– Do spotkania Billie Jean King Cup jest jeszcze miesiąc. Bardzo wierzę, że ten skład powołany przeze mnie się nie zmieni i będziemy mogli do tego meczu w Kazachstanie przystąpić w najmocniejszym zestawieniu. Ale też zdaję sobie sprawę, że przed dziewczynami w tym czasie do meczu jeszcze wiele meczów w turniejach i pewne rzeczy mogą się jeszcze pod drodze zmienić – tłumaczy Celt.

Dzisiaj w nocy najwyżej rozstawiona w drabince Świątek spotka się z Rybakiną w półfinale turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Polka broni w nim tytułu wywalczonego przed rokiem.

W kwietniu ubiegłego roku reprezentacja Polski – ze Świątek, Linette, Fręch, Rosolską i Chwalińską (BKT Advantage Bielsko-Biała) w składzie – pokonała w Radomiu ekipę Rumunii 4:0 i zakwalifikowała się do listopadowego BJKC Finals. W Radomskim Centrum Sportu dwa punkty w singlu zdobyła Świątek, jeden Linette, a wynik ustalił debel Fręch-Rosolska.

W BJKC Finals w Glasgow Polki przegrały po 1:2 mecze w fazie grupowej z drużyną USA i Czech, ale postawiły rywalkom wysoko poprzeczkę. Linette w singlu pokonała tam dwie wyżej notowane rywalki Amerykankę Madison Keys (nr 11. w rankingu WTA) oraz Czeszkę Karolinę Pliskovą (33. na świecie).

Oficjalne składy na mecz Kazachstan – Polska (14-16 kwietnia, Astana, kort ziemny w hali):

KAZACHSTAN

Jelena Rybakina

Julia Putincewa

Anna Danilina

Gozal Ainitdinowa

Żanel Rustemowa

Arużan Sagandikowa

kapitan Jarosława Szwiedowa

POLSKA

Iga Świątek

Magda Linette

Magdalena Fręch

Weronika Falkowska

Alicja Rosolska

kapitan Dawid Celt

forbet - TBD

!REJESTRACJA!
Kod: TBD

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!