Hubert Hurkacz w ATP Cup. Polska wygrała z Argentyna
Hubert Hurkacz (fot. ATP Cup / Twitter)

Hubert Hurkacz zmierzy się w piątek z Denisem Shapovalovem w walce o czwartą rundę Australian Open. Polak ma dobry bilans dotychczasowych pojedynków z Kanadyjczykiem, czy i tym razem uda się go pokonać?

Dołącz do największej grupy tenisowej w Polsce – Nie śpię, bo oglądam tenis

Do siedmiu razy sztuka i Hurkacz wreszcie przebił się przez drugą rundę turnieju wielkoszlemowego na kortach twardych. Polak w swoim pierwszym meczu nie miał większych kłopotów z Pedro Martinezem, a następnie po trudnym boju pokonał Lorenzo Sonego w pięciu setach. Przegrywał już jeden do dwóch, ale w obu następnych partiach od razu wychodził na prowadzenie i bez większej historii dał radę dowieźć przewagę do końca.

Shapovalov stracił do tej pory jednego seta, wygrywając z Dusanem Lajoviciem i Taro Danielem. Z Serbem przegrał drugą partię, ale w dwóch kolejnych już spokojnie kontrolował sytuację. Mecz z Japończykiem był znacznie bardziej wyrównany, chociaż trzysetowy. Shapovalov w trzeciej rundzie zameldował się po dwóch godzinach i czterdziestu czterech minutach walki, zwyciężając 6-3, 7-6, 7-5. Kanadyjczyk broni punktów za ćwierćfinał z poprzedniego sezonu, gdy przegrał z ewentualnym zwycięzcą Rafaelem Nadalem.

Hurkacz i Shapovalov mierzyli się do tej pory czterokrotnie, za każdym razem właśnie na kortach twardych. Polak wygrywał oba spotkania rozegrane w roku 2019-tym, pokonując rywala w Indian Wells i Winston-Salem. Kanadyjczyk zemścił się w Dubaju dwa lata temu, ale już miesiąc później ponownie został przez naszego tenisistę pokonany w Miami. Co ciekawe, po dwóch z trzech zwycięstw z Shapovalovem, Hurkacz zostawał potem zwycięzcą całego turnieju (Winston-Salem i Miami).

Na pewno należy się spodziewać wyrównanego spotkania. Szybkość nawierzchni daje lekką przewagę Kanadyjczykowi, do tego oczywiście ponownie trzeba pamiętać, że Hurkacz historycznie w formacie do trzech wygranych setów z reguły nie prezentował się najlepiej (oprócz Wimbledonu). Pewna bariera została jednak przełamana w meczu z Sonego, w którym gołym okiem widać było jak bardzo zależy Polakowi na zwycięstwie, czasami nawet zbyt bardzo.

Przewaga w bezpośrednich pojedynkach to jednak nie przypadek. Shapovalov generalnie męczy się z zawodnikami dobrze poruszającymi się w defensywie i potrafiącymi grać siłą rywala. Często narzekamy na pasywne nastawienie Hurkacza w wymianach, ale akurat z tym przeciwnikiem to często działa (szczególnie na wolniejszych kortach twardych, tutaj Kanadyjczyk będzie miał trochę łatwiej przebijać się przez kort).

Jeszcze istotniejszy niż zazwyczaj jest też serwis Polaka, którym będzie mocno ostrzeliwywał wadliwy bekhendowy return 23-latka. Rywal dosyć wygodny (chociaż bardzo niebezpieczny), ale idealnie byłoby gdyby korty były odrobinę wolniejsze. Mimo wszystko szybkość nawierzchni pomoże też Hurkaczowi dominować w swoich gemach serwisowych, więc być może odpowiedni balans będzie tu zachowany. Zapowiada się wyrównany mecz, który raczej w trzech setach się nie zakończy.

Typ redakcji: powyżej 37,5 gemów @1,55 (forBET)

Wszystkie zawodowe turnieje tenisa możesz obstawiać w forBET, a korzystając z kodu TBD otrzymujesz pakiet powitalny o wartości 3250 PLN, a w tym m.in. zakład bez ryzyka do 1200 PLN, bonus 100% do 2050 PLN oraz 30 dni gry bez podatku!