LOTOS PZT Polish Tour – 12 Polaków zagra we Wrocławiu!

Jerzy Janowicz (Carine06 / flickr.com)

Jerzy Janowicz, startujący z „dziką kartą”, spotka się z Czechem Jirim Banatem w pierwszej rundzie turnieju ITF M15 Betard Cup (z pulą nagród 15 tys. dol.), zaliczanego do cyklu LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski. Z eliminacji do głównej drabinki przebili się w poniedziałek Michał Mikuła i Sandro Szic, więc w imprezie wystąpi w singlu 12 Polaków.

– Wczoraj nie grałem, miałem w pierwszej rundzie „wolny los”, a dzisiaj w drugiej trafił mi się rywal, który grał niespotykany dzisiaj tenis gdzieś z lat 70. Już dawno nie miałem okazji grać z kimś reprezentującym styl serwis-wolej. Na początku trochę wpadłem w panikę, bo trudno mi było złapać rytm, ale później było już lepiej i wygrałem pierwszego seta. Ale w drugim secie zauważyłem, że on coraz słabiej dobiegał do trudnych piłek, więc chyba upał zrobił swoje, no i już poszło mi łatwiej – mówił Mikuła po pokonaniu w drugiej rundzie Niemca Dennisa Dragomirova 7:5, 6:2.

– W meczu o wejście do głównego turnieju było już prościej, bo z nim grałem niedawno w Bytom Cup, więc wiedziałem, czego się po nim spodziewać. Na pewno dzisiaj największym problemem był upał, ale to dla wszystkich. Ale cieszę się, że udało mi się wygrać dzisiaj dwa mecze i awansować do turnieju. Teraz muszę solidnie odpocząć i zebrać siły na kolejny mecz. W sumie nie zastanawiam się na kogo mogę trafić, będę się przygotowywać do kolejnego spotkania jak już będzie drabinka – dodał Mikuła, po wygranej z Czechem Danielem Patym 6:4, 6:1.

W pierwszej rundzie zawodnik WKT Mera Warszawa trafił na Maksa Kaśnikowskiego (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki), który zakwalifikował się na podstawie rankingu. 

Oprócz Mikuły do Betard Cup awansował jeszcze tylko Sandro Szic, pokonując po południu innego polskiego tenisistę Przemysława Michockiego 5:7, 6:3, 10-7. W pierwszej rundzie wylosował innego zwycięzcę kwalifikacji, Czecha Vojtecha Wlkovsky’ego.

W decydującej fazie eliminacji nie powiodło się natomiast Jaszy Szajrychowi, który przegrał ze Słowakiem Matejem Galikiem 4:6, 2:6.

Wynikihttps://www.itftennis.com/en/tournament/m15-wroclaw/pol/2022/m-itf-pol-02a-2022/draws-and-results/

Po zakończeniu eliminacji rozlosowano drabinki turnieju głównego, w którym w singlu zobaczymy w sumie 12 Polaków. Janowicz (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki), który wrócił w tym sezonie do gry po poważnej kontuzji, otrzymał „dziką kartę” od Polskiego Związku Tenisowego. We wtorek na jego drodze stanie Czech Jiri Banat, który ma za sobą trzy wygrane mecze w eliminacjach. Lepszy z nich w 1/8 trafi na Kaśnikowskiego lub Mikułę.

Druga „dzika karta” od PZT przypadła Alanowi Bojarskiemu, a jego rywalem będzie Czech Filip Duda. Dwie pozostałe takie przepustki, znajdujące się w gestii organizatorów, również przypadły Polakom: Mateusz Terczyński zagra z Czechem Janem Satralem, a Juliusz Bienkiewicz z rozstawionym z numerem czwartym Maciejem Rajskim (BKT Advantage Bielsko-Biała).

W pierwszej rundzie dojdzie w sumie do trzech polskich pojedynków. Oprócz par Kaśnikowski-Mikuła i Bieńkiewicz-Rajski, los skojarzył na otwarcie rozstawionego z piątką Szymona Kielana (Legia Warszawa) z Aleksandrem Orlikowskim (AZS Łódź).

Pozostali Polacy zmierzą się z zagranicznymi rywalami: Michał Dembek (BKT Advantage Bielsko-Biała) z Czechem Tomasem Jirouskiem, a Yann Wójcik (CKT Grodzisk Maz.) z Amerykaninem Richardem Zusmanem.

Betard Cup rozgrywany będzie od wtorku do niedzieli. A już 9 lipca rusza jedna z najważniejszych imprez w ramach 4. edycji LOTOSP TZ Polish Tour – Narodowy Puchar Polski, czyli Esvelo 96. Narodowe Mistrzostwa Polski na kortach Górnika Bytom. Przejdą do historii polskiego tenisa, bo po raz pierwszy pula nagród przekroczyła sumę miliona złotych (przed rokiem wyniosła ponad 700 tys.).

Zdobywcy tytułów mistrzowskich w singlu wyjadą do domów nowoczesnymi Mercedesami Klasy CLA od gdyńskiej firmy BMG Goworowski. Wicemistrzowie otrzymają czeki na 55 tysięcy złotych, a zwycięskie deble zdobędą po 38 tys. do podziału na parę.

Chociaż w Esvelo 96. Narodowych Mistrzostwach Polski nie zdobywa się punktów do rankingów WTA i ATP, to będą one miały najwyższą pulę nagród ze wszystkich 12 turniejów w ramach LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2022. Dlatego zapowiada się naprawdę bardzo mocna obsada.

Ale w tegorocznym „narodowym Tourze” ciekawie zapowiada się także druga duża impreza organizowana przez Polski Związek Tenisowy. Będzie to pierwszy w Polsce turniej ITF W100 Memoriał Marii i Lecha Kaczyńskich, w którym tenisistki będą rywalizować o premie w wysokości 100 tysięcy dolarów. Odbędzie się w pierwszym tygodniu sierpnia na kortach twardych Centrum Szkoleniowego PZT w Kozerkach.

Memoriał otworzy „sierpniową kumulację” w LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski. W drugim tygodniu tenisistki zagrają bowiem w imprezie ITF W25 LOTOS Radom Cup, a w trzecim w ITF W15 Fale Loki Koki Tennis Cup w Bydgoszczy, a t tym samym terminie panowie będą rywalizować w challengerze ATP Kozerki Open. Z Grodziska Mazowieckiego przeniosą się od razu na XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski TALEX Open (ITF M25).

Natomiast tegoroczny cykl, sponsorowany przez Grupę LOTOS i Polski Związek Tenisowy, zakończy w połowie września challenger ATP Pekao Szczecin Open. W tym samym tygodniu rozegrany zostanie w Inowrocławiu mecz Pucharu Davisa Polska – Indonezja (16-17 września), a stawką będzie awans do przyszłorocznej fazy play off o miejsce w Grupie Światowej I.

!REJESTRACJA!
Kod: TBD

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!