Podsumowanie weekendu z turniejami Polskiej Ligi Tenisa (11-14 listopada 2021)

Jakub Murek - lider tabeli wszech czasów Tenis by Dawid Cup

Za nami wyjątkowo długi weekend z Polską Ligą Tenisa. Rywalizacja tym razem trwała aż trzy dni, a wszystko dzięki Święcie Niepodległości, które wypadło w środku tygodnia i tego dnia odbyły się dodatkowe turnieje. Oczywiście wydarzeniem weekendu była już VII edycja Tenis by Dawid Cup, która była bardzo mocno obsadzona.

Dołącz do największej grupy tenisowej w Polsce – Nie śpię, bo oglądam tenis

2. Liga (amatorzy, bez żadnej przeszłości zawodniczej, ani trenerskiej)

Aż sześć lokalizacji mieli do wyboru drugoligowcy. Jako pierwsi do walki o punkty i chwałę stanęli uczestnicy Memoriału Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Otwartych Jesiennych Mistrzostw Leszna. W obu przypadkach listy zgłoszeń pękały w szwach.

Warszawa – Memoriał Józefa Piłsudskiego

W stolicy wygrał stały bywalec turniejów w tym mieście – Wojciech Zalewski. Wicelider rankingu w finałowym starciu nie miał jednak łatwo bowiem Adam Michalski postawił mu poprzeczkę wyjątkowo wysoko. O losach setów decydowały tie-breaki, a po tym jak obaj podzielili się zdobyczą po równo doszło do super tie-breaka. W nim o dwie piłki lepiej wypadł Zalewski i zdobył pierwszy w ten weekend turniej.

Leszno – Otwarte Jesienne Mistrzostwa Leszna

Miejsca na liście startowej w Wielkopolsce rozeszły się jak świeże bułeczki. Tydzień przed turniejem nie szło wcisnąć przysłowiowej szpilki. Rewelacyjnie zaprezentował się w nim zaledwie 13-letni Paweł Walaszczyk. Mieszkaniec Barlinka przegrał dopiero w półfinale z trzecim graczem rankingu – Mateuszem Lewandowskim. Przeciwnikiem pilanina w finale był najwyżej notowany Marcin Szendryk. Górzanin nie chciał być dłużny goniącemu go w rankingu Zalewskiemu i także wygrał swój pierwszy w ten weekend turniej.

Kielce – Otwarte Jesienne Mistrzostwa Kielc

Na ziemi świętokrzyskiej także odbył się bardzo liczny turniej. W obsadzie była cała śmietanka miejscowych tenisistów, a wygrał jeden z tych, którzy w ostatnim czasie nie grywali za dużo – Michał Słoka. Wiosenny Mistrz PLT z Gdyni pokonał wszystkich rywali, w tym kieleckiego dominatora – Marcina Struskiego. Obaj zapewnili sobie awans do Jesiennych Finałów Mistrzostw Polski PLT i w przypadku mieszkańca Lublina na pewno możemy oczekiwać, że będzie walczył o kolejny tytuł.

Finaliści turnieju w Stalowej Woli – Marcin Szendryk i Adam Jaworski

Stalowa Wola – Tenis by Dawid VII

Największy w ten weekend turniej odbył się na Podkarpaciu. Tenis by Dawid po raz pierwszy odbył się w sezonie halowym i nie zawiódł oczekiwań. Po raz kolejny swoje pięć minut chwały miał Marcin Szendryk, ale zwycięstwo nie przyszło mu łatwo. W finale zmierzył się z Adamem Jaworskim i wrocławianin postawił trudne warunki. Ostatecznie jednak w derbach Dolnego Śląska górą był lider rankingu i skompletował weekendowy dublet.

Koszalin – Otwarte Jesienne Mistrzostwa Koszalina

W województwie pomorskim drugi skalp zgarnął Zalewski. Po raz drugi w finałowym starciu znalazł się także Mateusz Lewandowski, ale po raz drugi musiał uznać wyższość swoich największych rywali. Zalewski triumfował pewnie w dwóch setach i nie pozwolił odskoczyć w rankingu Szendrykowi.

Warszawa – Olszynka Grochowska Grand Prix II

Stolica Polski była drugi raz gospodarzem turnieju 2. Ligi. Po derbach Dolnego Śląska w Stalowej Woli, w Warszawie mieliśmy spotkanie dwóch kielczan. Mikołaj Wężyk powetował sobie wcześniejsze niepowodzenie w rodzinnej miejscowości i triumfował w Olszynce Grochowskiej. W finale pokonał Mariusza Kozińskiego, który zagrał w trzecim w ten weekend turnieju!

PLT 45+ (amatorzy, bez przeszłości zawodniczej i trenerskiej, powyżej 45. roku życia)

Warszawa – Memoriał Józefa Piłsudskiego

W Memoriale Marszałka doszło do elektryzującego rewanżu między Markiem Stochajem, a Norbertem Natorffem, którzy mierzyli się w finale ostatniego turnieju w Łodzi. Wtedy górą był Natorff, ale w tym wypadku swoje pięć minut miał lider rankingu, ale ich starcie ponownie było trzysetowe. W super tie-breaku kędzierzynianin triumfował 10-5 i powiększył przewagę w zestawieniu PLT 45+, a także wyrównał rachunki z finałowym przeciwnikiem.

Leszno – Otwarte Jesienne Mistrzostwa Leszna

Zaczęło się od sensacji jaką było ostatnie miejsce w grupie Radosława Grobelskiego. Trzeci gracz rankingu grając we własnym mieście nie sprostał wyzwaniu. W całym turnieju najlepszy okazał się za to powracający do rywalizacji Krzysztof Sobol. W finale pokonał Leszka Janusza, który co ciekawe awansował do finału wygrywając tylko dwa mecze.

Kielce – Otwarte Jesienne Mistrzostwa Kielc

W świętokrzyskim nadal jest ten sam dominator. Andrzej Folfas pokonał wszystkich swoich przeciwników i pewnie zgarnął kolejny tytuł do swojej kolekcji. W finale musiał stoczyć jednak ciężki bój z Arturem Zwierzchowskim. Obaj panowie zmierzyli się także na otwarcie zmagań i wtedy także górą był Folfas.

Koszalin – Otwarte Jesienne Mistrzostwa Koszalina

Turniej w województwie pomorskim zdominował reprezentant gospodarzy. Grający na swoim obiekcie Grzegorz Mularczyk pokonał wszystkich rywali i zasłużenie wywalczył tytuł. Za jego plecami toczyła się walka o drugie miejsce, z której zwycięsko wyszedł Roman Raczyński. Podium zamknął Marian Tomaszewski.

Warszawa – Olszynka Grochowska Grand Prix II

Fantastyczny bój o tytuł na Olszynce Grochowskiej stoczyli Michał Niewiadomski i Grzegorz Przybysz. Po trzech setach minimalnie lepszy okazał się reprezentant Warszawy. Gracz z Mińska Mazowieckiego poległ jedynie o dwa punkty. W takich sytuacjach trzeba żałować, że w tenisie nie może być remisu.

1. Agata Wojciuk, 2. Magdalena Mierzwińska, 3. Nina Chrzanowska (Tenis by Dawid Cup VII)

PLT Kobiet (amatorki, bez przeszłości zawodniczej)

Kobiety w miniony weekend zagrały w Stalowej Woli debiutując w Tenis by Dawid Cup. Od początku wykrystalizowała się faworytka w osobie Agaty Wojciuk. Mieszkanka Łukowa nie pozostawiła swoim rywalkom złudzeń. W całym turnieju straciła tylko jednego gema, w starciu z Weroniką Świderską. Wojciuk będzie jedną z faworytek zbliżającego się jesiennego mastersa w Chorzowie.


W Polskiej Lidze Tenisa zarejestrowanych jest już ponad 10 500 tenisistów rekreacyjnych. Turnieje odbywają się na różnym poziomie umiejętności na terenie całego kraju. Kategorie: II liga, Polska Liga Tenisa 45+, Polska Liga Tenisa 60+ oraz Polska Liga Tenisa Kobiet przeznaczone są wyłącznie dla osób, które nie mają przeszłości zawodniczej i nie świadczą odpłatnie lekcji tenisowych. Zapisy na wybrane rozgrywki tylko na stronie polskaligatenisa.pl

Więcej o turniejach przeczytasz m.in. w grupie – Z kortu – informacje tenisowe


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie sport_900x300.gif

Twórca społeczności Tenis by Dawid, analityk tenisowy, zawodnik amator i organizator Tenis by Dawid Cup. Z wykształcenia geolog.