Turniej WTA w Warszawie – porażki Polek w eliminacjach

Bednarz - tenis
Zuzanna Bednarz (fot. PZT)

W sobotę ruszyły eliminacje do turnieju WTA 250 Warszawa, w których wystartowało pięć Polek. Cztery z nich odpadły w pierwszej rundzie, a mecz piątej przerwała ulewa i burza. Odbyło się też losowanie głównej drabinki, w której liderka rankingu WTA Iga Świątek wylosowała na otwarcie tenisistkę LOTOS PZT Team – Magdalenę Fręch (KS Górnik Bytom), triumfatorkę niedawnych Esvelo 96. Narodowych Mistrzostw Polski w Bytomiu.

Na tenisistki występujące na stołecznych kortach ziemnych Legia Tenis & Golf czeka pula nagród w wysokości 251 750 dolarów. Rywalizacja w głównej drabince ruszy w poniedziałek. Wcześniej jednak dokończone zostaną eliminacje, które nie ułożyły się po myśli polskich tenisistek, z których cztery zostały obdarowane „dzikimi kartami” przez organizatorów.

Jako pierwsza na korcie centralnym wystąpiła świeżo upieczona wicemistrzyni kraju w grze podwójnej Zuzanna Bednarz (KS Górnik Bytom), prowadzona przez Karola Filara i Pawła Ostrowskiego, byłego trenera Marty Domachowskiej czy Niemki polskiego pochodzenia Angelique Kerber (byłej liderki rankingu WTA). Utalentowana juniorka objęta programem LOTOS PZT Team przegrała z Rumunką Gabrielą Lee 2:6, 0:6.

Po niej do gry wyszła Anna Hertel (AZS Poznań), brązowa medalistka w singlu zakończonych przed tygodniem Esvelo 96. NMP w Bytomiu. Zawodniczka, która studiuje w Stanach Zjednoczonych i do kraju przyjechała ponad miesiąc temu, poniosła porażkę w pierwszej rundzie z inna Rumunką Alexandrą Cadantu-Ignatik 1:6, 5:7.

Los Bednarz i Hertel podzieliła również trzecia z Polek, których mecze wyznaczono na korcie centralnym. Katarzyna Kawa (BKT Advantage Bielsko-Biała) uległa Chorwatce Tenie Lukas 6:7 (4-7), 2:6. Równolegle na korcie numer 2. odpadła Weronika Ewald (Gdańska Akademia Tenisowa GAT Gdańsk). Utalentowana juniorka skreczowała przy stanie 4:6, 0:5 w pojedynku z Greczynką Despinie Papamichail.

O awans do drugiej i decydującej rundy eliminacji walczy jeszcze Weronika Baszak (Redeco Wrocław), której mecz z Hiszpanką Rebeką Masarovą gry przerwała gwałtowna ulewa i burza, po 38 minutach gry, przy stanie 2:2. Dokończenie nastąpi w niedzielę.

Po południu przeprowadzono losowanie głównej drabinki singlowej w BNP Paribas Poland Open, które skojarzyło w pierwszej rundzie dwie najlepsze obecnie polskie tenisistki – numer jeden na świecie Igę Świątek i 84. w rankingu WTA Magdalenę Fręch, która wystąpi w Warszawie na podstawie zajmowanej pozycji. Lepsza zawodniczka w tym pojedynku w drugiej rundzie trafi na jedną z dwóch zwyciężczyń kwalifikacji, które poznamy w niedzielę po południu.

Pozostałe Polki skorzystały z „dzikich kart”, jakimi dysponowali organizatorzy drugiej edycji imprezy (przed rokiem odbyła się na kortach Arki Gdynia). W akcji zobaczymy dwie zawodniczki LOTOS PZT Team: Weronika Falkowska (KS Górnik Bytom) w pierwszym meczu zagra z rozstawioną z numerem ósmym Chorwatką Petrą Martić, a Maja Chwalińska (BKT Advantage Bielsko-Biała) czeka na wyłonienie rywalki z eliminacji. Natomiast Martyna Kubka (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki) spotka się z Włoszką Elisabettą Cocciaretto.

Magdalenę Fręch i Martynę Kubkę zobaczymy też w rozpoczynającym się 1 sierpnia Memoriale Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich – Polish Open. Turniej rangi ITF W100 zostanie rozegrany na twardych kortach Narodowego Centrum Szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego w Kozerkach pod Grodziskiem Mazowieckim.

Będzie to największa impreza dla tenisistek w ramach czwartej edycji cyklu LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski. Oprócz nich, z „dzikiej karty” przyznanej przez PZT skorzysta też Urszula Radwańska (WKT Mera Warszawa), natomiast w głównej drabince zobaczymy też Katarzynę Kawę i Magdalenę Linette (AZS Poznań), jako najwyżej rozstawioną.

!REJESTRACJA!
Kod: TBD

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!