Typy na 19.01. (by Żabka)

WTA Australian Open
Giorgi C. – Pliskova Ka.

Ostatnim meczem rozgrywanym w sobotę na Rod Laver Arena będzie spotkanie pomiędzy Camilą Giorgi, a Karoliną Pliskovą. Panie mierzyły się dotąd ze sobą 5-krotnie, z czego 3 razy na twardych kortach. Bilans spotkań wynosi 4-1 na korzyść Czeszki. Giorgi jedyne zwycięstwo odniosła w 2017 roku w turnieju WTA International, rozgrywanym w Pradze, na kortach ziemnych. Ostatnio tenisistki spotkały się na korcie również w 2017 roku w turnieju Premier 5 w Cincinnati. Wówczas lepsza była zawodniczka pochodząca z Louny, która wygrała spotkanie 6:4, 3:6, 6:0.

Obie Panie w australijskim szlemie rozegrały 2 mecze. Włoszka spędziła na korcie niecałe 2 godziny. W 1. rundzie rozprawiła się w 53 minuty ze Słowaczką Dalilą Jakupovic. Giorgi wykorzystała 4/5 breakpointów, sama obroniła 2/2. Zanotowała 12 zagrań kończących i 14 niewymuszonych błędów. Zdobyła 7 asów i popełniła 3 podwójne błędy. Dobrze funkcjonował jej pierwszy jak i drugi serwis. W kolejnej rundzie zmierzyła się z Igą Świątek, z którą poszło jej równie łatwo. Włoszka była zdecydowanie szybsza od Polki, która debiutowała na tym poziomie rozgrywek. Zanotowała 17 zagrań kończących i 14 niewymuszonych błędów. Podobnie jak w poprzednim meczu bardzo dobrze sobie radziła w grze przy siatce. Była bardzo skupiona na grze i nie dała dojść rywalce do słowa. Camila Giorgi gra w Australian Open po raz szósty i właśnie wyrównała swój najlepszy wynik z 2015 roku, kiedy dotarła do 3. rundy szlema i musiała uznać wyższość Venus Williams – nawiązała z nią równą walkę i wygrała seta.

Karolina Pliskova gra w Australian Open już po raz 8. W ostatnich dwóch latach zdecydowanie odnosiła najlepsze wyniki w tym szlemie, dochodząc do ćwierćfinału. Rozstawiona z nr siódmym zawodniczka, spędziła w tym roku na kortach w Melbourne 2,5 godziny. W 1. rundzie łatwo ograła swoją rodaczkę Karolinę Muchovą, natomiast w drugiej straciła seta z Amerykanką Madison Brengle. Jednak w decydującym secie ograła rywalkę do 0. Zdecydowanie gorzej funkcjonował u Czeszki 2. serwis (skuteczność 42%). W meczu 2. rundy Plisza zanotowała 45 zagrań kończących (przy 16 rywalki) i aż 29 niewymuszonych błędów. Posłała 7 asów i nie popełniła żadnego podwójnego błędu.

Moim zdaniem mecz pomiędzy Giorgi, a Pliskovą będzie wyrównany. Jeśli Włoszka będzie dobrze odczytywała grę przy serwisie rywalki zdecydowanie może jej zagrozić. Giorgi gra bardzo ofensywnie, mocno i agresywnie, a przy okazji jest bardzo mobilna, co na pewno będzie jej przewagą w stosunku do bardziej statycznej Czeszki. 

Moim zdaniem Włoszka wygra przynajmniej seta w spotkaniu i taki właśnie typ proponuję.

Typy:
1. Giorgi wygra seta @1,53

2. powyżej 20,5 gemów w meczu @1,63

Typ bez analizy:
1. Yastremska powyżej  6,5 gema @1,72

Jan Żabka