Typy na 05.07.

ATP Wimbledon
Damir Dzumhur vs Ernests Gulbis

Mecz drugiej rundy męskiego Wimbledonu i znów pod lupę wezmę spotkanie Ernestsa Gulbisa, więc analiza będzie nieco krótsza i po szczegółowe informacje na temat Łotysza odsyłam do przedwczorajszej analizy -> TUTAJ
Bukmacherzy w tym spotkaniu faworyzują Bośniaka co szczególnie nie dziwi, ponieważ Łotysz nie daje zbyt wielu podstaw, aby stawiać w jego kierunku. Obaj gracze nie są hegemonami, jeśli chodzi o siłę mentalną, lecz z nich dwóch zdecydowanie bardziej daje się we znaki słaba głowa Łotysza. Jak już wspominałem jest to zawodnik o ogromnym talencie, ale niestety w ogóle go nie wykorzystał i obecnie gra zwyczajnie ogony, a jedyny moment aby zaistnieć to właśnie Wielki Szlem, do którego się dostał przez kwalifikacje. Gulbis posiada świetne warunki fizyczne i oryginalną technikę, która bywała jego zaletą, ale obecnie częściej go gubi. Ernests nie poświęca tenisowi 100% swojego życia i zwyczajnie często brakuje mu ogrania, choć fizycznie wygląda całkiem nieźle. Łotysz ma czym postraszyć na serwisie, a także uderzeniem kończącym, ale jest to gracz niezbyt cierpliwy i popełnia sporo niewymuszonych błędów. W pierwszej rundzie spotkał się z reprezentantem gospodarzy Jayem Clarkiem, który był blisko niespodzianki i wyeliminowania zdecydowanego faworyta bukmacherów. Niestety młodemu Brytyjczykowi zabrakło doświadczenia i chłodnej głowy, a mecz zakończył się dopiero w pięciu setach. Bardzo możliwe, że trudy tego spotkania będą miały odbicie w kolejnym. Na pewno trzeba pochwalić Gulbisa za liczby, ponieważ wygrał większość piłek po pierwszym jak i drugim serwisie, a także odnotował dodatni bilans asów do podwójnych błędów serwisowych, lecz też trzeba podkreślić, że rywal był stosunkowo mało wymagający i dopiero wkracza w świat dorosłego tenisa. Jednak nie wszystko funkcjonowało jak należy i w kluczowych momentach oddawał inicjatywę rywalowi, stąd też stracił dwa sety. Z dzisiejszym rywalem może już być wiele trudniej.

Damir Dzumhur to zawodnik o słabych warunkach fizycznych, ale potrafi inkasować sporo punktów dzięki serwisowi. Co ważne Bośniak jest w wysokiej formie i jeśli utrzyma dyspozycję to powinien wygrać te spotkanie. Damir ostatni tydzień miał bardzo dobry, ponieważ odniósł swój trzeci triumf w turnieju ATP Tour, na trawie w Antalyi, gdzie pokonał Mariusa Copila, Pierra Herberta, Jiri Veselego oraz Adriana Mannarino, więc zawodników, którzy potrafią grać na trawie, co tym bardziej jest optymistyczne. Na Wimbledonie w pierwszej rundzie ograł Maximiliana Marterera, lecz Niemiec jest w nienajlepszej formie i mimo, że posiada spore argumenty to nie podjął walki. Dzumhur w ostatnim czasie imponuje statystykami serwisowymi, a w wymianach także radzi sobie znakomicie, dzięki zaawansowanej technice i świetnej kondycji. Myślę, że Bośniak jest faworytem tego spotkania i ma spore szanse także na zwycięstwo w pierwszym secie, gdyż Gulbis często w pierwszych partiach wygląda słabo i serwis jeszcze nie funkcjonuje jak należy. Jestem zdania, że nie będzie to wcale łatwe spotkanie dla Damira, ponieważ Ernests na Wimbledonie osiągał już świetne wyniki, np. rok temu i mogą Panowie zagrać bardzo długi mecz. Na pewno jakąś wadą w tym typie jest ostatni przebieg Dzumhura, który zagrał kilka ciężkich spotkań w Antalyi, lecz Gulbis także grał, ponieważ musiał przejść kwalifikacje, które także nie były dla niego proste. Będzie to ich pierwszy bezpośredni pojedynek. Typ oceniam na dość trudny. Powodzenia!

1 set/mecz -> Dzumhur/Dzumhur @1,82

Typ bez analizy:

  • Simon wygra @1,45 (vs Berrettini)