Typy na 27.05.

ATP Roland Garros
Djere L. – Klizan M.

W pierwszy dzień turnieju głównego Roland Garros wezmę pod lupę mecz Martina Klizana (po raz kolejny) z Laslo Djere. Obaj to zawodnicy z temperamentem i ich spotkania często mają dynamiczny przebieg, obfitujący w zwroty akcji. Nie są to też typy zawodników, którzy wygrywają swoje mecze pewnie, tym bardziej na dystansie do trzech wygranych setów.
Laslo początek tego sezonu miał wręcz fatalny. Pierwszy mecz na inaugurację sezonu wygrał z Copilem, więc zaczęło się obiecująco, lecz następnie przegrał kolejne dziewięć spotkań. Od początku stycznia do 30 kwietnia trwała jego niechlubna seria bez wygranej. Właśnie ostatniego dnia kwietnia karta się odwróciła i wyraźnie zaczął poprawiać swój bilans. Wygrał mecze z Istominem, Seppim i Lorenzim, więc zawodnikami doświadczonymi i ogranymi w turniejach ATP Tour. Dzięki tym wygranym zaliczył półfinał turnieju ATP 250 w Stambule. W kolejnym tygodniu maja kontynuował bardzo dobrą serię i zaliczył finał challengera w Rzymie, gdzie przegrał z Pavlaskiem, lecz po drodze miał słabszych rywali. Przed tygodniem wystąpił w turnieju ATP 250 w Lyonie, gdzie przebrnął kwalifikacje, lecz poległ w pierwszej rundzie z Baeną w trzech setach po czym tydzień odpoczywał, ponieważ miał pewny start w Roland Garros z racji rankingu. Na pewno najgorszy okres jest już za Serbem, a turniej w Stambule na pewno powiał optymizmem, nie tylko z racji wyniku, ale też samej gry, gdzie wykazał się solidnością w wymianach i pod względem mentalnym, szczególnie w spotkaniu z Seppim.
Jego rywalem będzie doświadczony Martin Klizan, o którym zdążyłem napisać kilka analiz, więc Wasza wiedza na jego temat jest już dość zaawansowana. Jest to zawodnik bardzo niezrównoważony, który większość spotkań przegrywa przez problemy mentalne. Za to jego umiejętności to szeroka czołówka i jakby wyłączyć jego głowę to na pewno walczyłby przynajmniej w ćwierćfinałach mastersów i szlemów. A fakt jest taki, że póki co jego największym osiągnięciem jest wygrana w turnieju ATP 500 w Rotterdamie, który także przeszedł do historii pod względem przebiegu spotkań Martina. Trzeba przyznać, że Martin kocha thrillery i na pewno nie można go skreślać, aż do ostatniej akcji meczu. Słowak ten sezon ma nienajgorszy, a sam sezon ziemny może uznać za udany, szczególnie turniej w Barcelonie, gdzie osiągnął półfinał i miał piłki setowe z Rafaelem Nadalem. Następnie w Monachium osiągnął ćwierćfinał i teraz przeszedł kwalifikacje do Roland Garros, co też jest pewnym sukcesem. Same kwalifikacje nie były dla niego proste, ponieważ rywali miał niżej notowanych, a z takimi gra mu się jeszcze gorzej, ponieważ ma także problemy z motywacją. W pierwszej rundzie spotkał się z Nagalem, który nie posiada osiągnięć na arenie międzynarodowej, poza jednym wygranym challengerze. Mimo to Klizan stracił z nim seta i ostatecznie wygrał z problemami. W drugiej rundzie spotkał się z młodym Kecmanoviciem, z którym wrócił z dalekiej podróży, ponieważ przegrywał już 1-0 w setach i 4-1 w drugim secie, lecz mimo to odrobił straty i wygrał drugiego seta po TB, a trzeci set był już formalnością (Kecmanovic grał bardzo dobrze, ale chyba głowa nie pozwoliła na sukces). W decydującym spotkaniu o awansie wygrał z Londero i także stracił z nim seta, więc Martin nie potrafi wygrywać spotkań łatwo i przekonująco. Często gdy prowadzi, zwyczajnie oddaje inicjatywę rywalowi i widać, że walczy sam ze sobą grając pod błąd rywala. Myślę, że Djere jest na takim etapie sezonu, że może spokojnie zagrozić Słowakowi, mimo, że umiejętnościami lekko odstaje. Bałkański charakter może być zaletą jak i wadą, lecz przy mentalności Słowaka nie musi to być wielkim problemem. Zawodnicy spotkali się już dwukrotnie (oba mecze na cegle) i dwa razy triumfował Djere. Myślę, że może to być wyrównany mecz i raczej nie zapowiada się na łatwą wygraną któregoś z Panów. Według mnie o wygranej zdecyduje forma dnia.

powyżej 3,5 seta @1,5

Typy bez analizy:

• Diyaz Z. – Linette M.: Diyaz wygra 2:1 @4,75
  • Delbonis F. – Bellucci T.: powyżej 3,5 seta @1,5
  • Dimitrov G. – Troicki V.: powyżej 3,5 seta @2,15 ZWROT
  • Donaldson J. – Jarry N.: Donaldson wygra @2,36

Twórca społeczności Tenis by Dawid, analityk tenisowy, zawodnik amator i organizator Tenis by Dawid Cup. Z wykształcenia geolog.