Australia dała nadzieję na powrót do normalności

fot. Australian Open Twitter / https://twitter.com/AustralianOpen/status/1355000553676263424

Zeszłej nocy w Adelajdzie, gdzie kwarantannę przechodzili najlepsi zawodnicy świata, odbył się pokazowy turniej A Day At The Drive. Na korcie wystąpili m.in. Novak Djokovic, Rafael Nadal, Ashleigh Barty czy Serena Williams, a zmagania tenisistów z poziomu trybun mogli oglądać kibice.

W ciągu ostatnich czternastu dni w całej Australii zanotowano zaledwie 131 nowych przypadków koronawirusa. W całym kraju od początku stycznia notuje się niemal jednocyfrowe liczby nowych zakażeń, zaś od 10 dni w odnotowuje się zakażenia jedynie u osób przyjezdnych. Australijczycy przez wiele miesięcy przebywali na rygorystycznej kwarantannie, dzięki czemu są stawiani za wzór radzenia sobie z pandemią.

Podczas, gdy kibice w Europie zaczęli zapominać jak wyglądają stadiony, w Australii fani wypełniali kolejne obiekty. W czasie, gdy Iga Świątek triumfowała w Roland Garros, Ash Barty popijała piwo na trybunach, dopingując swój ulubiony zespół w futbolu amerykańskim.

Zdjęcie, które obiegło cały Internet i dało nadzieję, na powrót do normalności. Na meczu Naomi Osaki z Sereną Williams pojawiło się ponad 4 000 kibiców. Był to pierwszy taki przypadek od czasu, kiedy Novak Djoković lekkomyślnie zorganizował cykl turniejów Adria Tour. W czasie imprezy na Bałkanach na trybunach zasiadło ponad tysiąc osób, a po licznych przypadkach zakażeń koronawirusem wśród zawodników, zdecydowano o przerwaniu cyklu.

Zachwyceni tenisiści

Po każdym meczu zawodnicy byli zapraszani do krótkich wywiadów. Wszyscy tenisiści nie kryli zadowolenia i wdzięczności dla mieszkańców i władz australijskiego tenisa, doceniając ich starania, które dały im możliwość grania przy pełnych trybunach.

Szczerze mówiąc – od ponad roku nie graliśmy przed publicznością. To jest naprawdę fajne – mówiła Serena Williams po meczu z Naomi Osaką.

Bardzo za tym tęskniłam i nie mogę wam wystarczająco podziękować za powitanie nie tylko mnie, ale także Simony i wszystkich innych graczy. Przyjazd tutaj był dla mnie doskonałym przygotowaniem – zachwalała Ash Barty.

Nie jesteśmy w stanie wystarczająco podziękować Australii Południowej i Tennis Australia za wszystkie dobre rzeczy, które dla nas robią – powiedział Rafa Nadal, który pokonał w dwóch setach Dominica Thiema.

Kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem pierwszego meczu z imprezy wycofał się Novak Djoković. Lider rankingu ATP zgłosił problemy z pęcherzami na prawej dłoni i jego miejsce zajął Filip Krajinovic. Po pierwszym secie, wygranym przez Krajinovicia, miała miejsce nietypowa sytuacja. Na korcie pojawił się… sam Djoković. Serb mimo problemów zdrowotnych rozegrał drugą partię z Jannikiem Sinnerem. Finalnie 19-letni Włoch przegrał łączony mecz w dwóch setach.

Novak doskonale wie jak kupić publiczność. Widząc prawie pełne trybuny, kumulowały się we mnie wielkie emocje. Czułem, że muszę grać. Sprawiliście, że było to dla nas wyjątkowe. To największa publiczność od 12 miesięcy, przed którą graliśmy – mówił z uśmiechem Djoković. Dziękuję wam bardzo za przybycie i za zrobienie naszego dnia. Doceniam miłość i pasję wszystkich do tego sportu – zakończył lider rankingu ATP.

Australia daje nadzieję

Po dwóch turniejach wielkoszlemowych rozgrywanych bez kibiców lub z ich niewielkim udziałem, turniej pokazowy w Australii dał nadzieję na powrót do normalności. Jeśli porównamy Australian Open sprzed dwunastu miesięcy, do tego, co widzieliśmy w Adelajdzie, to nie dostrzeżemy żadnej różnicy. Jednak w tym czasie wykonano ogrom pracy.

W lipcu liczba zakażeń zaczęła drastycznie rosnąć. Premier stanu Wiktoria, Daniel Andrews, zdecydował się na wprowadzenie ostrego, całkowitego lockdownu. Stan Wiktoria został zamknięty i odcięty od reszty kraju. Stolica stanu – Melbourne – była zamknięta przez ponad 100 dni.

Mieszkańcy Melbourne dostali zakaz opuszczania swoich domów, poza ważnymi wyjątkami. Mogli oni jedynie wyjść do pracy, do sklepu w celu zaspokojenia potrzeb życiowych i do lekarza. Zamknięto restauracje, puby, siłownie czy zakłady fryzjerskie. Nie działały też żadne miejsca rozrywki.

W sierpniu doszło do tego, że Daniel Andrews został zmuszony do wprowadzenia „stanu katastrofy”, dzięki czemu policja miała większe uprawnienia. W Melbourne zaczęła obowiązywać godzina policyjna.

Mieszkańcy stanu Wiktoria wyrażali w mediach społecznościowych swoją frustrację, związaną z narzekaniami tenisistów na warunki kwarantanny. Internauci zarzucali zawodnikom, że nie są w stanie wytrzymać czternastu dni w pokoju hotelowym podczas, gdy oni żyli tak kilka miesięcy.

Jak poinformował minister sportu i turystyki w stanie Wiktoria Martin Pakula, podczas Australian Open aż 30 000 kibiców będzie mogło śledzić poczynania tenisistów z poziomu trybun. Na ostatnich sześć dni turnieju liczba ta zostanie zmniejszona do 25 000 z podziałem na sesję dzienną i nocną. Od ćwierćfinałów na Rod Laver Arena będzie mogło wejść maksymalnie 12 500 kibiców.

Wyniki:
Filip Krajinović 6-3 Jannik Sinner
Novak Djoković 6-3 Jannik Sinner
Serena Williams 6-2, 2-6, 10-7 Naomi Osaka
Rafael Nadal 7-5, 6-4 Dominic Thiem
Ashleigh Barty 6-3, 1-6, 8-10 Simona Halep

Studiuję dziennikarstwo i pasjonuję się tenisem. Interesuję się PR-em, marketingiem i social mediami.