Australian Open – Iga Świątek przegrała z Eleną Rybakiną w 4. rundzie

Świątek - WTA
Iga Świątek (fot. Andrzej Szkocki)

Iga Świątek odpadła w 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open. W niedzielę w Melbourne liderka rankingu WTA przegrała w czwartej rundzie z Eleną Rybakiną z Kazachstanu (25. WTA) 4:6, 4:6.

Świątek po raz trzeci w tegorocznej edycji Australian Open wyszła do gry na Rod Laver Arena, który jest największym stadionem w kompleksie Melbourne Park. A rywalizacja toczyła się przy słonecznej pogodzie w ramach dziennej sesji.

Od pierwszych piłek widać było, że kluczowa dla przebiegu tego pojedynku będzie dyspozycja serwisowa mierzącej 183 cm Rybakiny. Choć po drugiej stronie siatki znajdowała się jedna z najlepiej returnujących zawodniczek na świecie, to jednak jej podanie w pierwszym secie sprawiało spore problemy Polce.

Na otwarcie meczu Iga przegrała swój serwis, choć prowadziła już 40-0, a po chwili na tablicy pojawił się wynik 0:2. Szybko odrobiła stratę, ale znowu pozwoliła się przełamać na 3:4. I tę przewagę „breaka” Rybakina utrzymała do końca, wygrywając trwającego 42 minuty seta 6:4.

Zaraz po tym obydwie udały się do łazienki, a po powrocie na kort to Świątek przejęła inicjatywę w grze i szybko odskoczyła na 3:0. Gdy wydawało się, że numer jeden na świecie kontroluje rozwój wydarzeń, tenisistka z Kazachstanu wróciła do gry i skutecznie przystąpiła do odrabiania dystansu, wyrównując na 3:3.

W imponującym stylu Polka wyszła na prowadzenie 4:3, nie tracąc punktu, dzięki świetnym serwisom. Jednak dwa gemy później nieoczekiwanie straciła swoje podanie. Przy stanie 5:4 Rybakina zamknęła spotkanie po 89 minutach przy pierwszej z trzech piłek meczowych.

Było to drugie z ośmiu spotkań z udziałem Polaków w planie gier siódmego dnia Australian Open 2023. Przed południem awans do drugiej rundy w singlu juniorów wywalczył Tomasz Berkieta (Legia Warszawa), pokonując Australijczyka Charlie Camusa 6:4, 6:4. Utalentowany zawodnik PZT Team wyjdzie na kort ponownie po południu w grze podwójnej.