BJKC – Rybakina pokonała Linette. Kazachstan wygrał 3:1

Linette - tenis
Magda Linette (fot. PZT)

Siódma tenisistka w rankingu WTA Jelena Rybakina pokonała numer 19. na świecie Magdę Linette (AZS Poznań) 6:4, 6:2 w pojedynku liderek drużyn i zapewniła Kazachstanowi zwycięstwo w spotkaniu Billie Jean King Cup w Astanie. Ostateczny wynik na 1:3 ustaliły w deblu Weronika Falkowska (PZT Team/KS Górnik Bytom) i Alicja Rosolska (KT Warszawianka).

W związku z rezultatem tego meczu Polki czeka w połowie listopada spotkanie play off w Grupie Światowej I, którego stawką będzie prawo gry w kwalifikacjach do BJKC Finals 2024. Sponsorem Reprezentacji Polski w meczu w Astanie była gdyńska firma Uni-logistics, a wyjazd współfinansowały Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Tenisowy.

Sobotnią rywalizację w Beeline Arena rozpoczął pojedynek liderek obydwu drużyn. Po jednej stronie siatki pojawiła się 19. w rankingu WTA Linette, a po drugiej jedna z najlepiej spisująch się w tym sezonie tenisistek w Tourze – Rybakina, siódma na świecie. Kazaszka w tym roku była w finałach wielkoszlemowego Australian Open i WTA 1000 w Miami, a triumfowała w imprezie WTA 1000 w Indian Wells.

Obydwie zawodniczki toczyły wyrównaną walkę od pierwszych wymian, przy czym Polka miała nieco słabsze od rywalki statystyki serwisowe. W trwającym 46 minut pierwszym secie Magda miała tylko jedną okazję do przełamania, natomiast sama aż siedem razy stawała w obliczu obrony „break pointów”. Wyszła obronną ręką sześciokrotnie, ale raz jej się to nie udało w dziewiątym gemie, po którym Rybakina objęła po raz pierwszy prowadzenie w meczu 5:4, z „breakiem” na swoim koncie. Chwilę później rozstrzygnęła losy tej partii już po pierwszym setbolu.

Drugiego seta Kazaszka otworzyła w bardzo efektowny sposób, przełamując przeciwniczkę bez straty punktu, a po swoim gemie serwisowym odskoczyła na 2:0. Linette zdołała odrobić stratę i wyrównać na 2:2, jednak nieoczekiwanie w piątym gemie ponownie straciła swoje podanie. Był to początek serii czterech wygranych gemów z rzędu przez Rybakinę, która przypieczętowała wygraną 6:2 po pierwszym meczbolu, po godzinie i 23 minutach gry.

Przy stanie 3:0 rozgrywano mecz deblowy, w którym Weronika Falkowska (PZT Team/KS Górnik Bytom) i Alicja Rosolska okazały się lepsze od Anny Daniliny i Julii Putincewej 6:4, 6:4. W ten sposób ustaliły końcowy wynik na 3:1 dla Kazachstanu.

Dwudniowa rywalizacja w Beeline Arena rozpoczęła się w piątek po południu. Jako pierwsze na kort wyszły Linette i Putincewa, 45. w rankingu WTA. Faworytką była poznanianka, która komfortowo rozpoczęła ten pojedynek od prowadzenia 4:0, a potem 5:2. Przy stanie 5:3 Polka nie wykorzystała trzech piłek setowych. To dodało Kazaszce pewności siebie. Reprezentantka gospodarzy rozpoczęła serię siedmiu kolejnych wygranych gemów. Dzięki niej wygrała pierwszą partię 7:5 i w drugiej odskoczyła na 2:0, a potem także na 4:1. Polka wyszła co prawda na 3:4, ale przegrała dwa następne gemy i cały trwający godzinę i 43 minut mecz.

Po regulaminowej przerwie i przygotowaniu kortu, do gry wyszły Falkowska i Rybakina. Polka zagrała świetne spotkanie, stawiając zacięty opór faworytce. W pierwszej partii kluczowy okazał się „break” zdobyty przez Kazaszkę w ósmym gemie. Liderka drużyny gospodarzy utrzymała przewagę i wygrała pierwszą odsłonę 6:3.

Ponownie Weronika straciła swój serwis w piątym gemie na 2:3, ale odrobiła stratę, wyrównując na 4:4.  Niestety, ostatnie dwa gemy zdobyła Rybakina, kończąc trwający 85 minut pojedynek kolejnym przełamaniem podania Polki.

W reprezentacji kraju w Astanie znalazła się też jako debiutantka utalentowana juniorka Weronika Ewald (PZT Team/Gdańska Akademia Tenisowa GAT).