Drugi tytuł ITF Kacpra Żuka w sezonie 2022!

Żuk - Davis Cup
Kacper Żuk (fot. PZT)

Kacper Żuk odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie. W niedzielę tenisista ORLEN PZT Team triumfował bez straty seta w halowym turnieju ITF M25 w szwedzkim Falun (pula nagród 25 tys. $). Do półfinału imprezy ATP 250 w Sofii (pula nagród 597 900 euro) dotarł deblista Jan Zieliński (ORLEN PZT Team) w parze z Hugo Nysem z Monako, a w ćwierćfinale singla był Kamil Majchrzak (ORLEN PZT Team).

25-letni Żuk (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki) był rozstawiony w drabince z numerem drugim. Na początku uporał się z Włochem Jacopo Berrettinim 6:4, 6:3; następnie ze Szwajcarem Yannikiem Steineggerem 6:3, 6:1; Brytyjczykiem Stuartem Parkerem 7:6 (7-2), 6:3 oraz Niemcem Henrim Squirem 6:3, 6:1.

W meczu o tytuł okazał się lepszy od Szweda Karla Friberga 6:3, 6:3 i w ten sposób powtórzył sukces z sierpnia, kiedy wygrał również imprezę ITF M25 w Tbilisi

Na starcie turnieju ATP 250 w Sofii było trzech Polaków. W singlu Majchrzak (CKT Grodzisk Maz.) wygrał dwa mecze z: Litwinem Ricardasem Berankisem 7:5, 6:2 oraz Niemcem Oscarem Otte 4:6, 6:2, 6:4. Natomiast w ćwierćfinale nieznacznie przegrał ze Szwajcarem Markiem-Andreą Hueslerem 7:6 (7-4), 6:7 (6-9), 3:6, choć w tie-breaku drugiego seta miał do dyspozycji dwie piłki meczowe.

Zieliński (CKT Grodzisk Maz.) i Nys, duet numer cztery w turnieju, w pierwszym meczu wyeliminowali 6:2, 7:6 (7-1) Szymona Walkowa (ORLEN PZT Team) i Amerykanina Huntera Reese’a, zwycięzców czerwcowego challengera ATP Poznań Open, zaliczanego do cyklu LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski.

Potem pokonali Kazachów Andrieja Gołubiewa i Aleksandra Niedowiesowa 6:1, 7:5, ale ich zwycięski marz przerwali Brazylijczyk Rafael Matos i Hiszpan David Vega-Hernandez (nr 2.), z którymi przegrali 5:7, 7:5, 5-10. Dzięki temu występowi zawodnik ORLEN PZT Team osiągnie w poniedziałek najwyższą w karierze 37. pozycję w rankingu deblowym ATP i będzie najwyżej notowanym z Polaków, bowiem wyprzedzi Huberta Hurkacza,

Późnym wieczorem o tytuł w deblu w turnieju ITF W60 w amerykańskim Templeton (pula nagród 60 tys. dol.) powalczy Katarzyna Kawa (BKT Advantage Bielsko-Biała) w parze z Amerykanką Sophie Chang. Rywalkami najwyżej rozstawionego duetu będą Japonka Nao Hibino i i Amerykanka Sabrina Snantamaria (nr 2.).

W grze pojedynczej Polka, czyli turniejowa „siódemka”, osiągnęła ćwierćfinał po zwycięstwach nad Meksykanką Renatą Zarazuą 6:3, 4:6, 6:2 oraz Filipinką Alexandrą Ealą 2:6, 6:4, 6:0. Jednak w nim okazała się słabsza od Amerykanki Robin Montgomery 3:6, 1:6.

Eliminacji singla w Templeton nie przeszła Urszula Radwańska (WKT Mera Warszawa), odpadając w drugiej i decydującej rundzie.