Główny faworyt turnieju zagra o półfinał z kanadyjskim talentem [ANALIZA]

Daniil Medvedev (fot. Carine06 / flickr.com)

Przed nami bardzo ciekawy mecz, w którym zmierzy się ponownie jeden z faworytów z kolejnym kanadyjskim talentem. W pierwszym pojedynku Denis Shapovalov ostatecznie nie sprostał Rafaelowi Nadalowi, a teraz Felix Auger-Aliassime postara się przeszkodzić w kolejnym marszu po finał Daniilowi Medvedevowi. Na ten moment bilans jest jednostronny, ale każda seria przecież się kiedyś kończy. Czy nastąpi to już teraz? Mam pewne wątpliwości – zapraszam na analizę.

Dołącz do największej grupy tenisowej w Polsce – Nie śpię, bo oglądam tenis

Daniil Medvedev vs. Felix Auger-Aliassime

Na papierze spotkanie zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ Daniil Medvedev to bez dwóch zdań przyszły lider rankingu ATP, który obok Djokovicia dominował w ostatnich kilkunastu miesiącach. Z kolei Felix Auger-Aliassime to przede wszystkim ogromny talent, który ma potencjał by w przyszłości aspirować do zostania czołowym graczem świata, choć już od jakiegoś czasu można zaliczać go do szerokiej czołówki. Umiejętności na pewno pozwalają go tak klasyfikować, lecz istnieją pewne aspekty, nad którymi pilnie musi popracować. Mam tu na myśli głównie kwestię mentalną, która u Felixa bardzo często zawodzi, czego najlepszym dowodem jest bilans w finałach ATP Tour. Na swoim koncie ma już 8 finałów, lecz jeszcze żadnego nie wygrał. Ostatnio jednak zaskoczył i walnie przyczynił się do zwycięstwa reprezentacji Kanady w ATP Cup, kiedy to w pięknym stylu ograł Roberto Bautistę-Aguta. Być może coś drgnęło w jego “mentalu”, a może to dzieło przypadku? Bliżej mi do stwierdzenia, że sukcesywnie się rozwija także i w tym aspekcie. Auger-Aliassime w każdym elemencie gry potrafi dominować zaczynając od serwisu, poprzez grę przy siatce i kończąc na grze z głębi kortu. Wyjątkowo uzdolniony technicznie zawodnik, który już w wieku nastolatka debiutował w turniejach ATP Challenger Tour, co zresztą doskonale pamiętam. Mam nadzieję, że w środę nastąpi kolejny krok w jego rozwoju i pokaże dobry tenis.

Daniil Medvedev w pewnym sensie jest przeciwieństwem Felixa, ponieważ jego technika jest mówiąc wprost – brzydka i zwyczajnie nie nadaje się do naśladowania przez adeptów tenisa. Jednak wypracował swój autorski styl, który daje należyte efekty, za co należy się szacunek i na pewno nie ma sensu tego krytykować. Jednak jeśli chodzi o efekty wizualne to Kanadyjczyk gra w tenisa wręcz książkowo i nienagannie. Kolejną przeciwstawną cechą tych panów jest wspomniana sfera psychologiczna. Auger-Aliassime na ten moment nie radzi sobie z presją, którą prawdopodobnie sam sobie nakłada, a z kolei Medvedev jest ostoją spokoju i wszystkie ważne piłki wygrywa w głowie, a złamać go jest bardzo trudno, choć jeszcze kilka lat temu był jednym z najbardziej nerwowych zawodników – być może wynikało to z jego ambicji, a może zwyczajnie dopiero dorósł do wygrywania. Co ich na pewno łączy to wspólny cel czyli obecność w topie i niewątpliwie przez najbliższe lata będą stanowić o sile ATP Tour. Na ten moment historia ich spotkań liczy zaledwie 3 starcia i wszystkie wygrał Rosjanin. Odbyły się one na kortach twardych czyli w podobnych warunkach do tych w Melbourne, a Felix zdołał urwać tylko jednego seta i to w pierwszym ich pojedynku czyli prawie cztery lata temu. Drugim ich pojedynkiem było pamiętne US Open 2021 czyli ostatni turniej wielkoszlemowy, kiedy to spotkali się w półfinale, a Kanadyjczyk nie zdołał zamknąć seta na swoją korzyść, mimo że w drugiej partii prowadził już 5-2 oraz 5-3 i 30-0 przy swoim serwisie. Ewidentnie spalił się w tamtym momencie, a reszta meczu była już formalnością i nie miała większej historii. Swoistą powtórkę mieliśmy w obecnym sezonie, w ramach wspominanego ATP Cup, gdzie w półfinale zmierzyła się reprezentacja Rosji i Kanady, a Medvedev znów dał lekcję Augerowi, lecz ten zrewanżował się w deblu i to kadra Kanady mogła grać w finale i w efekcie wygrać cały turniej.

Czy ta niekorzystna seria pojedynków Augera-Aliassime z Medvedevem dobiegnie końca w Melbourne? Niestety śmiem wątpić, ponieważ Rosjanin zmierza po kolejny tytuł wielkoszlemowy, a jego forma jest bardzo wxysoka. Rosjanin stracił w całym turnieju tylko dwa sety (Kyrgios i Cressy), a Kanadyjczyk cztery (Ruusuvuori x2, Fokina i Cilic). Bukmacherzy nie dają większych szans Felixowi i prawdopodobnie pamiętają o ich bezpośrednich spotkaniach i zwyczajnie nie liczą na cud, choć czysto tenisowo mecz wygląda dość równo. Jednak kursy w stosunku 1,15 do 5,6 są dość znamienne. Nie liczę, że underdog urwie tutaj seta, bo mogę przejechać się jak na US Open, ale może chociaż pokryje linie gemowe, a do tego potrzeba chociaż dwóch długich setów. Propozycję uważam za ryzykowną i w tak wysokich fazach najlepiej nie robić większych inwestycji. Ewidentnie celuję w przełamanie serii.

Typ nr 1: powyżej 31,5 gemów
Kurs: 1,5 (forBET)

Ponadto warto zastanowić się nad liczbą asów Felixa Augera-Aliassime, który potrafi serwować ich dużo, ale bardzo trudno o to w starciach z Daniilem Medvedevem, ponieważ ten do returnu staje bardzo głęboko i ponadto posiada spory zasięg rąk przez co potrafi sięgnąć wiele piłek. Więcej niż 11 asów w starciach z Medvedevem posłali tylko Kyrgios i Cressy czyli znakomicie serwujący gracze, a oba mecze trwały na dystansie czterech setów. Jeśli chodzi o samego Felixa to ten w większości spotkań pokrył niżej wymienioną linię asów, lecz na przekór nie zrobił tego w jedynym pięciosetowym meczu. Warto też wspomnieć o asach Kanadyjczyka w bezpośrednich starciach z Medvedevem i ich z kolei było już mało, a mianowicie 9 (3 sety), 4 (3 sety) i 6 (2 sety). Widać gołym okiem, że potencjał na sporą liczbę asów jest obecnie większy niż wcześniej, ale mimo wszystko zaryzykuję, że nie zainkasuje ich aż tak wiele. Mecz zostanie rozegrany w sesji wieczornej, co powinno wpłynąć na teoretycznie niższą ich liczbę.

Typ nr 2: Felix Auger-Aliassime poniżej 11,5 asów serwisowych
Kurs: 1,95 (forBET)


Ponadto na naszej stronie zawsze możecie znaleźć widget z Typem dnia, który znajduje się po prawej stronie (komputer) lub na dole strony (wersja mobilna).


Nasz partner przygotował bardzo korzystny pakiet powitalny, który można uruchomić dzięki linkowi i specjalnemu kodowi rejestracyjnemu czyli TBD – nowi użytkownicy otrzymają pakiet o łącznej wartości 2350 PLN! Szczegóły TUTAJ!

  • Bonus od pierwszego depozytu 100% do 2000 PLN + 50 PLN dodatkowo
  • Zakład bez ryzyka do 100 PLN
  • MaxiZysk 200 PLN
  • 14 dni gry bez podatku
  • Typy na życzenie w naszej grupie

!REJESTRACJA!
Kod: TBD

Wspierając nas na Patronite, otrzymujesz więcej analiz


Zakaz uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia. Hazard stwarza wysokie ryzyko straty finansowej. Nadmierna gra niesie za sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia.