Ostatni turniej głównego cyklu ATP w sezonie! Zapowiedź ATP Tour 250 Sofia

Przez lata ostatnim, męskim turniejem sezonu był ATP Masters 1000 w Paryżu. W tym roku kalendarz jest jednak wyjątkowy, dlatego też tenisiści zakończą sezon w Sofii, gdzie rozegrany zostanie turniej rangi ATP 250.

Kawałek historii

Turniej w stolicy jest dość nową imprezą, w tym roku zostanie rozegrana jego 5 edycja. Poprzednie edycje były rozgrywane na początku sezonu, w lutym. Tym razem impreza miała rozpocząć się pod koniec września, ale z powodu pandemii zawody zostały przeniesione na listopad. W 2017 roku w Bułgarii triumfował reprezentant gospodarzy, Grigor Dimitrov, który w 2 rundzie po prawdziwym horrorze pokonał Jerzego Janowicza, a w finale okazał się lepszy od Davida Goffina. Nikt nie wygrał tutaj w singlu więcej niż raz. W deblu natomiast tej sztuki dokonał Holender, Matwe Middelkoop (w 2016 roku, w parze z Wesleyem Koolhofem oraz w 2018 roku, kiedy jego partnerem był Robin Haase).

Drabinki

Już na wstępie w oczy rzuca się obecność dwóch niesamowicie utalentowanych Kanadyjczyków, Denisa Shapovalova i Felixa Auger-Aliassime, którzy zostali rozstawieni odpowiednio z “1” i “2”. Wstępna lista zgłoszeń do turnieju w Sofii wyglądała niezwykle obiecująco. Dość powiedzieć, że w przypadku braku wycofań z imprezy, Marin Cilic, który został rozstawiony, w ogóle nie dostałby się do głównej drabinki. Rzeczywistość po raz kolejny zweryfikowała plany.

Przyjrzyjmy się zawodnikom, którzy wydają się mieć szanse na dobry wynik. Oprócz dwóch najwyżej rozstawionych graczy, wyróżniają się także nazwiska Alexa de Minaura (finał w Antwerpii, 3 runda w Paryżu – w 2 rundzie zmierzy się ze zwycięzcą meczu kwalifikantów), Adriana Mannarino (finał w Nur-Sułtan, 3 runda w Paryżu – w 1 rundzie zagra z kwalifikantem), Martona Fucsovicsa i Jannika Sinnera (półfinał w Kolonii – otwarcie z Fucsovicsem), umieszczonych w górnej części drabinki. W dolnej połowie należy natomiast wyróżnić Johna Millmana (tytuł w Nur-Sułtan i Adrian Andreev w pierwszym meczu), Jana-Lennarda Struffa (2 runda ze zwycięzcą meczu Pospisil/kwalifikant), Marina Cilicia (3 runda w Paryżu – 1 runda z Jonasem Forejtkiem, Czechem z “dziką kartą”) i Vaska Pospisila (półfinał w Wiedniu – 1 runda z kwalifikantem). Wydaje się jednak, że to Denis i Felix są faworytami turnieju, a kanadyjski finał jest bardzo prawdopodobny. W stawce mamy również dwóch reprezentantów gospodarzy, Adriana Andreeva i Dymitara Kuzmanova, którzy otrzymali “dzikie karty”. Adrian zagra na otwarcie z Johnem Millmanem, a Dymitar podejmie kwalifikanta.

Na starcie turnieju deblowego pojawiło się kilka znakomitych par. Faworytami do końcowego triumfu na papierze są Edouard Roger-Vasselin i Jurgen Melzer, ale mocnymi duetami są również pozostałe rozstawione pary, tj. Jamie Murray/Neal Skupski, Max Purcell/Luke Saville i Sander Gille/Joran Vliegen. Interesująco wyglądają również deble Marcelo Arevalo/Matwe Middelkoop, Jonny O’Mara/Ken Skupski czy trenowani przez Mariusza Fyrstenberga Frederik Nielsen i Tim Puetz. W grze podwójnej wystąpią również trzej reprezentanci gospodarzy. Bułgarska para Alexander Donski/Vasko Mladenov zmierzy się w 1 rundzie z brytyjskim duetem O’Mara/Skupski, natomiast bułgarsko-serbski debel Dimitar Kuzmanov/Viktor Troicki zagra w 1 rundzie z najwyżej rozstawionymi Edouardem Roger-Vasselin i Jurgenem Melzerem.


Pamiętajcie, że cały turniej w Sofii możecie obstawiać u naszych partnerów. Wszystkie aktualne promocje, przygotowane specjalnie dla naszych czytelników, znajdziecie w zakładce Bukmacherzy. Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie. Zapraszamy do dołączenia.

22 lata, wierny kibic Huberta Hurkacza i Jerzego Janowicza, fan agresywnej gry i dobrego serwisu. Znam się na wszystkim po trochu i niczym wybitnie. Dla mnie nie ma tematów tabu.