PZT Polish Tour – Feistel o krok od tytułu na kortach GAT Gdańsk

Gina Feistel
Gina Feistel (Marta Kurzacz / GAT Gdańsk)

Gina Feistel (nr 4.) była bliska pierwszego w karierze tytułu w ITF World Tennis Tour. W niedzielnym finale turnieju rangi ITF W15 na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej przegrała z Niemką Caroliną Kuhl (2.) 6:2, 2:6, 6:7 (5-7). Turniej ten rozpoczął cykl PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2023.

Dzień wcześniej Feistel (WKS Grunwald Poznań) wystąpiła w Gdańsku w finale gry podwójnej w parze z Marceliną Podlińską (KS Górnik Bytom). Polki uległy w nim 0:6, 1:6 ukraińskim siostrom Martynie i Nadii Kolb, najwyżej rozstawionym w drabince.  

Początek niedzielnego finału w singlu układał się po myśli Feistel, która pewnie rozstrzygnęła na swoją korzyść losy pierwszego seta, wygrywając go 6:2. Początek drugiego był wyrównany, jednak od stanu 2:2 Polka nie zdołała zdobyć gema i to rywalka wygrała go w takim samym stosunku.

W decydującej partii polska tenisistka objęła prowadzenie 4:2 z „breakiem” na korcie, ale kolejne trzy gemy należały do jej przeciwniczki, która potem, prowadząc 5:4, nie wykorzystała czterech piłek  meczowych.

Zaraz po utracie własnego podania Kuhl zdołała przełamać serwis rywalki i wyszła na 6:5, ale ponownie pozwoliła się przełamać, więc doszło do tie-breaka.

Niemka lepiej rozpoczęła decydująca rozgrywkę i szybko odskoczyła na 5-1. Potem zrobiło się 5-4, a przy 6-4 znowu Kuhl wypuściła z rąk piątą już piłkę meczową. Wykorzystała dopiero szóstą i rozstrzygnęła losy tie-breaka wynikiem 7-5, po trzech godzinach i 10 minutach wyrównanej walki.    

Feistel jest córką byłej tenisistki z Trójmiasta Magdaleny Mróz-Feistel, która towarzyszyła jej w Gdańsku, a wcześniej także na obiekcie AZS Poznań podczas Mistrzostw Polski U23. W tej imprezie Gina triumfowała w singlu i mikście, razem z Jaszą Szajrychem (obydwoje WKS Grunwald Poznań), a w deblu wywalczyła srebro w parze z Olgą Gołaś (SKT Promasters Szczecin).

Więcej o Ginie w rozmowie Macieja Łosiaka w „Tenis Magazynie”: https://tenismagazyn.pl/gina-feistel-w-polsce-czuje-sie-bardzo-dobrze/

Olga Gołaś w gdańskim turnieju ITF World Tour wystąpiła w grze podwójnej ze Stefanią Rogozińską-Dzik (KS Górnik Bytom) i razem dotarły do półfinału. W singlu Stefania osiągnęła półfinał.

– Za nami pierwsza edycja zawodowego turnieju rangi ITF na gdańskich kortach, która przyniosła dobre wyniki polskich tenisistek. To cieszy, bo organizowaliśmy ten turniej właśnie z myślą o młodych Polkach, by stworzyć im szanse do walki o ważne punkty do rankingu WTA przed własną widownią.  To, że kilka z nich skorzystało z tego i zaprezentowało naprawdę bardzo dobry tenis potwierdza, że warto było podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Dotychczas na kortach GAT robiliśmy turnieje w niższych kategoriach wiekowych, również międzynarodowe, ale po raz pierwszy zdecydowaliśmy się gościć zawodowy Tour i tego nie żałujemy. Mamy nadzieję, że ten turniej na dobre zadomowi się u nas – powiedział Mariusz Ozdoba, prezes Gdańskiej Akademii Tenisowej.  

Turniej na kortach ziemnych GAT Gdańsk otworzył tegoroczny cykl PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski, który składa się z dziewięciu imprez ITF Tennis World Tour o różnej randze: od 15 tysięcy, przez 25 tysięcy do 40 tysięcy dolarów. O tę ostatnią sumę będą w trzecim tygodniu sierpnia walczyć tenisistki we Wrocławiu, zanim w kolejnym tygodniu przeniosą się do Bydgoszczy na turniej ITF W25.

W pozostałych sześciu przystankach na mapie „narodowego Touru” zobaczymy w rywalizacji tenisistów. Już w ten weekend na obiekcie Olimpijskiego Clubu we Wrocławiu rozgrywane są eliminacje singla, a turniej główny wystartuje po niedzieli.

Potem nastąpi ponad miesięczna przerwa w cyklu, a w niej w dniach 9-16 lipca na kortach KS Górnik Bytom rozegrane zostaną 97. Narodowe Mistrzostwa Polski.

Zawodowy Tour w Polsce znowu zagości – i to na dobre – w drugim tygodniu sierpnia dzięki ITF M25 w Łodzi. W kolejnym panowie powalczą w imprezie tej samej rangi w Bielsku-Białej, w następnym w 24. już edycji Talex Open w Poznaniu. Potem zagrają jeszcze w dwóch turniejach ITF M15 w Szczawnie Zdroju i Koszalinie, gdzie 10 września nastąpi zakończenie PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2023.

Kalendarz PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2023:


19-25.VI – ITF W15 (Gdańska Akademia Tenisowa GAT)
25.VI-2.VII – ITF M 15 (Olimpijski Club Wrocław)
6-13.VIII – ITF M25 (MKT Łódź)
13-20.VIII – ITF W40 (Olimpijski Club Wrocław)
13-20.VIII – ITF M25 (BKT Advantage Bielsko-Biała)
20-27.VIII – ITF W25 (Bydgoska Fundacja Tenisowa GEM)
20-27.VIII – ITF M25 (AZS Poznań)
26.VIII-3.IX – ITF M15 (KT Szczawno Zdrój)
4-10.IX – ITF M15 (KT Bałtyk Koszalin)

forbet - TBD

!REJESTRACJA!
Kod: TBD

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!