Świątek, Sierzputowski i Linette z nagrodami na koniec sezonu

Iga Świątek ze swoim sztabem
Iga Świątek ze swoim sztabem / fot. https://www.instagram.com/p/CGSq8rMHLJc/

Wtorkowy dzień dostarczył sporo uśmiechów na twarzach polskich kibiców. Oficjalna strona WTA opublikowała wyróżnienia w wielu kategoriach. Wśród wyróżnionych Iga Świątek, Magda Linette czy trener Igi, Piotr Sierzputowski.

Ulubienica widowni

Już wczoraj pojawiła się informacja, że w kategorii ulubionej tenisistki (WTA Fan Favorite Award) zwyciężyła Iga Świątek. W przeszłości sześciokrotnie ulubioną tenisistką kibiców była Agnieszka Radwańska. Przy okazji tej nagrody, pod uwagę brane są nie tylko sukcesy na korcie, ale sam odbiór tenisistki. Iga była górą nad innymi, sympatycznymi zawodniczkami (wyprzedziła między innymi Cori Gauff czy Darię Kasatkinę). Fani docenili skromność Igi na korcie oraz szczerość w mediach społecznościowych.

Zagranie roku

Ta kategoria, podobnie jak ulubienica kibiców, była co roku zdominowana przez Agnieszkę Radwańską. W tym roku udało się odzyskać tytuł, za sprawą Magdy Linette. Tajlandzkie Hua Hin polska tenisistka będzie wspominać bardzo dobrze. Jeszcze przed pandemią, w lutym, Linette wygrała tenże turniej, a dziś zagranie z tego samego turnieju okazało się najlepszym w roku.

Od 2013 roku polskie tenisistki niemal na wyłączność zdominowały tę nagrodę. Przez cztery lata z rzędu najlepsza była Agnieszka Radwańska. W 2019 roku tę nagrodę zdobyła Iga Świątek, zaś w bieżącym Magda Linette. Jedynie w 2018 roku Simona Halep rozdzieliła nasze zawodniczki.

Defensywa Magdy Linette w tak kluczowym momencie, wygrała między innymi z zagraniami Karoliny Woźniackiej czy Karoliny Pliskovej.

Trener roku

Jeden z młodszych trenerów w kobiecym tourze, Piotr Sierzputowski, również został nagrodzony. W tej kategorii głosowali inni trenerzy, co tym bardziej pokazuje, jak praca polskiego trenera została doceniona. Szkoleniowiec Igi Świątek o nagrodę rywalizował między innymi z Wimem Fissette (trenerem Naomi Osaki, która zdobyła w tym sezonie US Open) czy Michaelem Gesererem (trenerem Jennifer Brady, objawienia tego sezonu).

Nagroda “Trenera Roku” przyznawana jest dopiero od trzech lat. W 2018 roku tytuł ten powędrował w ręce Saschy Bajina, za sukcesy Naomi Osaki. Rok temu laureatem został Craig Tyzzer, trener Ash Barty.

Największy postęp roku

Kolejne wyróżnienie powędrowało na konto Igi Świątek. Po tytule ulubienicy publiczności, w której głosowali kibice, dziennikarze z całego świata przyznali Polce kolejną nagrodę. Według nich tenisistka z Raszyna osiągnęła największy postęp i rozwój w 2020 roku. Iga była nominowana również do nagrody “tenisistki sezonu”, jednak w tej kategorii zwyciężyła Sofia Kenin. Amerykanka zakończyła sezon tuż za podium, wygrywając Australian Open i dochodząc do finału French Open.