Świątek szuka rewanżu za Warszawę przeciwko Garcii [ANALIZA]

Iga Świątek - Roland Garros
Iga Świątek (fot. Iga Świątek / twitter)

Drugą rywalką Igi Świątek w WTA Finals będzie Caroline Garcia, która jako jedyna zawodniczka w tym turnieju była w tym roku w stanie pokonać Polkę. Czy dokona tego ponownie, czy może zobaczymy inne rozstrzygnięcie?

Dołącz do największej grupy tenisowej w Polsce – Nie śpię, bo oglądam tenis

Świątek przeciwko wszystkim potencjalnym rywalkom w WTA Finals ma w tym roku absurdalny bilans 19-1 (a nawet 20-1 po zwycięstwie z Darią Kasatkiną we wtorek). Ale to właśnie Caroline Garcia z Polką nie przegrała, sprawiając ogromną niespodziankę w Warszawie. Świątek dobrze weszła w turniej, łatwo pokonując dwa dni temu Kasatkinę już po raz piąty w tym sezonie.

Garcia również rozpoczęła WTA Finals od zwycięstwa, łatwo pokonując Coco Gauff. Francuzka znacznie zwolniła tempo po swojej genialnej serii od czerwca aż do US Open, w ostatnich trzech turniejach przed kończącymi sezon mistrzostwami wygrywając tylko raz. Jak pokazała we wtorek, to nie znaczy, że w tym tygodniu nie będzie groźna.

Świątek pokonała Garcię trzy lata temu w Cincinnati, ale przegrała podczas wspomnianego turnieju w Warszawie w tym sezonie. Francuzka podeszła do tego meczu z ogromną agresją, bezlitośnie wykorzystując słabsze drugie, ale I pierwsze podania Polki. Mecz ostatecznie wygrała w trzech setach, ale naprawdę wytrąciła Świątek z rytmu i zmusiła ją do gry na swoich warunkach.

Jeśli któraś grupowa rywalka ma ze Świątek wygrać, to właśnie Garcia. Mało kto w tourze gra z taką dynamiką, ciągle idąc do przodu i szukając krótkich, ofensywnych akcji. Francuzka potrafi nałożyć olbrzymią presję na podanie rywalki, odbierając go głęboko w korcie. W Warszawie to kompletnie rozłożyło Świątek na łopatki.

W warunkach halowych taki styl, oparty głównie na szybkich kombinacjach po i returnie, działa znakomicie. Jeśli Polce uda się przedłużyć wymiany, to ostatecznie powinna mieć możliwość wykorzystania trochę słabszego poruszania sie po korcie rywalki.

Problem Polki w tej rywalizacji, szczególnie w porównaniu z meczami z Gauff czy Kasatkiną, polega jednak na tym, że to nie ona dyktuje warunki. Garcia rzuci się do ataku i zrobi wszystko, żeby Świątek nie była w stanie wejść w swój rytm. Jeśli ten plan wykona na odpowiednim poziomie, będzie piekielnie ciężko.

Wszystkie zawodowe turnieje tenisa możesz obstawiać w forBET, a korzystając z kodu TBD otrzymujesz pakiet powitalny o wartości 3150 PLN, a w tym m.in. zakład bez ryzyka do 1100 PLN, bonus 100% do 2050 PLN oraz 30 dni gry bez podatku!

forbet baner

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!

Fan gry przy siatce i jednoręcznych bekhendów, miłośnik cyklu ATP Challenger Tour. W wolnych chwilach - student.