Rune kontra Alcaraz w genialnym pojedynku 19-latków [ANALIZA]

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz (fot. Denis Doyle / Getty Images)

Nadeszła pora na ćwierćfinały 2022 Rolex Paris Masters, a chyba najciekawszym z nich będzie mecz Carlosa Alcaraza i Holgera Rune. Ci chyba dwaj najbardziej utalentowani zawodnicy młodego pokolenia w karierze seniorskiej grali ze sobą do tej pory tylko raz, ale doskonale znają się jeszcze z czasów juniorskich.

Dołącz do największej grupy tenisowej w Polsce – Nie śpię, bo oglądam tenis

Carlos Alcaraz po US Open wpadł w lekki kryzys, ale udało mu się wrócić na dobre tory półfinałem w Bazylei w poprzednim tygodniu. Numer jeden światowego rankingu został tam jednak bardzo łatwo odprawiony przez Felixa Augera-Aliassime’a. Na trochę wolniejszych kortach w Paryżu, Alcaraz czuje się znacznie swobodniej, co było widać w meczach z Yoshihito Nishioką czy Grigorem Dimitrovem.

Holger Rune w ostatnim czasie po prostu nie przestaje wygrywać. W każdym ze swoich trzech poprzednich turniejów dochodził do finału, zdobywając drugi tytuł ATP w Sztokholmie i ulegając na ostatniej przeszkodzie w Bazylei i Sofii. Mimo tak dużej dawki tenisa w ostatnim czasie, Duńczyk nie zwalnia tempa i w Paryżu wygrał już trzy spotkania. Ze Stanem Wawrinką bronił trzech piłek meczowych, ale Huberta Hurkacza i Andreya Rubleva pokonał w dwóch setach.

Jedyny dotychczasowy mecz zawodowy Alcaraza i Rune miał miejsce podczas zeszłorocznego Next Gen Finals, a zwycięzca tamtej imprezy zapisał go na swoim koncie 4-3, 4-2, 4-0. Hiszpan miał wtedy ogromną przewagę nad całą resztą stawki i czuło się, że za 12 miesięcy może wystąpić już w tej większej imprezie kończącej sezon. Rune był jeszcze znacznie bardziej surowy, ale na przestrzeni sezonu poczynił wielki postęp.

Ten rozwój gry Duńczyka przyspieszył zdecydowanie w ostatnim miesiącu (czyżby to kwestia coraz bliższej współpracy z Patrickiem Mouratoglou?). Na kortach halowych przede wszystkim znacznie więcej przynosi mu serwis, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest mu pozostać agresywnym i skracać punkty przy swoim podaniu. W meczu trzeciej rundy z Rublevem, Rune musiał bronić dwóch piłek setowych w drugiej partii, ale w obu przypadkach posłał genialny serwis na który Rosjanin nie był w stanie zareagować.

Korty w Paryżu powinny pasować Alcarazowi trochę bardziej niż te w Bazylei z poprzedniego tygodnia. Przy wyższym koźle piłki i mniejszej szybkości nawierzchni, nacisk na serwis i return nie jest aż tak duży, a to te aspekty jego gry doprowadziły do tak dużej dominacji rywala w jego meczu z Augerem-Aliassimem, czy do kryzysu który złapał po tegorocznym US Open.

Z reguły najlepiej zapamiętujemy długie wymiany, ale to właśnie na krótkich akcjach po swoim podaniu wygrywa się mecz tenisowe. Jeśli Rune będzie w stanie serwować tak jak w ostatnim czasie, będzie dostawał dużo więcej darmowych punktów od Alcaraza. Zadaniem Hiszpana będzie zniwelowanie tej przewagi, ale jako że jego return w ostatnim czasie bywał raczej nierówny, w tym spotkaniu powinna być naprawdę spora szansa na niespodziankę.

Wszystkie zawodowe turnieje tenisa możesz obstawiać w forBET, a korzystając z kodu TBD otrzymujesz pakiet powitalny o wartości 3150 PLN, a w tym m.in. zakład bez ryzyka do 1100 PLN, bonus 100% do 2050 PLN oraz 30 dni gry bez podatku!

forbet baner

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!

Fan gry przy siatce i jednoręcznych bekhendów, miłośnik cyklu ATP Challenger Tour. W wolnych chwilach - student.