Analiza na 18.02.21

Analiza - typy bukmacherskie

Australian Open
Aslan Karatsev vs Novak Djokovic

Wchodzimy w fazę półfinałów, w którym mamy jedną nieoczywistą postać. Jest to oczywiście Aslan Karatsev, który przebojem wdarł się do tej fazy turnieju i to w wielkoszlemowym debiucie, co jest niewątpliwie sytuacją bez precedensu. Kursy wskazują wyraźnie kto jest faworytem tego meczu. Czy Rosjanin nawiąże walkę, a może znów sprawi sensację? O tym poniżej.

Odnośnie Rosjanina bardzo dużo napisałem przy okazji analizy jego ostatniego meczu z Grigorem Dimitrovem (więcej TUTAJ). Spotkanie z Bułgarem jednak trochę zmieniło mój obraz i muszę stwierdzić, że jestem prawie przekonany, że Rosjanin zakończy przygodę życia na półfinale, a Novak Djokovic odniesie dość łatwe zwycięstwo, w trzech lub czterech setach. Oczywiście, o ile zdrowie będzie dopisywać i nie powtórzy się scenariusz ze starcia z Taylorem Fritzem (wtedy Serb był bliski kreczu i prawie oddał mecz ze stanu 2-0 w setach – nie wnikam w to czy udawał czy nie, według mnie raczej nie oddałby dwóch setów by ryzykować i wygrać dopiero w piątej partii). Pierwsze mecze w turnieju Aslana Karatseva były dość proste. Rosjanin dzięki solidnej grze w wymianach i na podaniu ograł z łatwością Gianlucę Magera, Egora Gerasimova i Diego Schwartzmana, którzy nie mieli żadnych argumentów. Schody pojawiły się z Felixem Augerem-Aliassime, który prowadził już 2-0 w setach i mentalnie odłączył się od meczu. Aslan ten stan oczywiście wykorzystał i mający problemy mentalne już nie od dziś Kanadyjczyk zszedł z kortu przegrany. Podobny początek miało też starcie Karatseva z Grigorem Dimitrovem, gdyż ten wygrał łatwo pierwszego seta, ale resztę spotkania oddał i zwyczajnie przetruchtał, gdyż doznał kontuzji, ale prawdopodobnie z szacunku do rywala nie kreczował. Rosjanin wyglądał na początku meczu słabo i po prostu pomógł mu los i dziś jest w półfinale. Niewątpliwie sprzyjało mu szczęście, ale też całkiem dobra gra. Jednak w mojej opinii może to być za mało.

Piłka meczowa mówi wiele o postawie Dimitrova (źródło: Eurosport Player)

Novak Djokovic poza perturbacjami zdrowotnymi wygląda w Melbourne bardzo dobrze. Jest to niewątpliwie jego ulubiony szlem – triumfował już w nim 8 razy. Serb po porażce Rafaela Nadala w ćwierćfinale prawdopodobnie poczuł przysłowiową krew i będzie mieć ogromną motywację na 18. tytuł wielkoszlemowy, tym samym mocno zbliżając się do Hiszpana i Szwajcara. Co ciekawe Nole w całym turnieju nie stracił seta tylko w I rundzie z Jeremy Chardym. Później przyszedł jeden stracony set z Francesem Tiafoe, dwa z Taylorem Fritzem, jeden z Milosem Raoniciem i jeden z Alexandrem Zverevem. Z Kanadyjczykiem mimo straty seta wygrał bardzo pewnie, a z Niemcem był bardzo bliski pięciu setów, ale trzeba podkreślić, że Sasza w ostatnich miesiącach jest w bardzo przyzwoitej formie (utrzymał ją mimo odejścia Davida Ferrera). Co ciekawe Nole nigdy nie przegrał meczu w fazie półfinałowej AO, a był w niej 8 razy.

Australian Open w wykonaniu obu zawodników

Myślę, że to idealny moment na przełamanie spotkań ze stratą min. seta dla Serba i rywal jest odpowiedni by tego dokonać. Djokoviciowi będzie bardzo zależeć by wygrać ten mecz jak najmniejszym nakładem sił i w tej fazie nie ma mowy o zlekceważeniu. Drugi półfinał odbędzie się dzień później i Serb dobrze wie, że przygotowanie fizyczne będzie kluczowe, gdyż zarówno Daniil Medvedev jak i Stefanos Tsitsipas prezentują wysoką formę oraz przygotowanie fizyczne.

Reasumując, myślę że dzisiaj może zabraknąć zwyczajnie umiejętności i świeżości na tak mocnego zawodnika jak Novak Djokovic, który walczy o kolejne rekordy, czego nie ukrywa w rozmowach z dziennikarzami. Poprawi rekord Federera w liczbie tygodni na fotelu lidera rankingu, a jeśli wygra cały turniej to zbliży się do rywali w ilości triumfów wielkoszlemowych. Słabsza dyspozycja Karatseva z Dimitrovem oraz silna mentalność Serba powodują, że Nole raczej pewnie awansuje do finału, a o wygranie seta będzie arcytrudno. Będzie to pierwsze starcie między tymi graczami.

Typ: Djokovic wygra 3-0 (Etoto)
Kurs: 1,
6

Standardowo kilka słów na temat serwisu graczy. Dokładnie chciałbym skupić się na Rosjaninie, który jest równy, jeśli chodzi o asy. Co z podwójnymi błędami? Według mnie powinno być ich dość sporo z kilku powodów. Po pierwsze zagra z jednym z najlepiej returnujących graczy w tourze, co może sprawić zwiększone ryzyko na drugim podaniu. Po drugie ewentualna presja (faza turnieju, rywal z BIG 3, zwiększona popularność po sukcesach na AO) może sprawić zawahania i usztywnienie w ważnych momentach. Oczywiście jeśli mecz będzie dość krótki to szansa na sporą liczbę df-ów jest mniejsza, ale według mnie i tak warto zaryzykować, tym bardziej po tak wysokim kursie. Rosjanin w poprzednich meczach zaliczył kolejno: 3, 2, 1, 6 i 6 podwójnych błędów. Widać wyraźnie, że w spotkaniach, w których dominował tych błędów było mało, lecz w tych teoretycznie cięższych czyli z Augerem-Aliassime i Grigorem Dimitrovem miał ich więcej. Oczywiście miała wpływ na to liczba setów, gdyż dopiero w IV rundzie i ćwierćfinale rozegrał więcej niż trzy sety. Teraz mogą to być znów trzy, ale ze znacznie bardziej wymagającym rywalem i na znacznie niższej świeżości. Bezpieczniejszą opcją jest Novak Djokovic więcej asów serwisowych od rywala (2-drogowo).

Typ: Aslan Karatsev powyżej 4,5 podwójnych błędów serwisowych (eWinner)
Kurs: 2,1


Wspierając nas na Patronite, otrzymujesz więcej analiz


Zakaz uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia. Hazard stwarza wysokie ryzyko straty finansowej. Nadmierna gra niesie za sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia.  
Ewinner Sp. z o.o posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017. 
Bukmacher etoto na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych – bukmacherskich przez sieć Internet udzielonego przez Ministra Finansów w drodze decyzji z dnia 28 listopada 2014 roku o numerze AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 (przedłużonego decyzją z dnia 29 września 2020 roku o numerze PS4.6831.2.2020). Pamiętaj, że udział w nielegalnych grach hazardowych jest przestępstwem.