Analiza na 19.02.21

Analiza - typy bukmacherskie

Australian Open
Daniil Medvedev vs Stefanos Tsitsipas

Drugie spotkanie półfinałowe Australian Open 2021, które zapowiada się znacznie bardziej ciekawie od pojedynku Novaka Djokovicia z Aslanem Karatsevem. Serb spokojnie czeka na rywala i na pewno liczyć będzie na długi bój, choć z jednym i drugim potrafi wygrywać, ale też już przegrywał. Jak sam mówi (może nieszczerze) – bez znaczenia kto będzie jego rywalem.

Faworytem bukmacherów oraz ekspertów i to dość wyraźnym jest Daniil Medvedev. Nie ma w tym przesady, gdyż w tym turnieju wygląda znakomicie i niskim nakładem sił dostał się do półfinału. Jedyne problemy miał w starciu z Filipem Krajinoviciem, kiedy to pokłócił się ze swoim trenerem i dał się dogonić do stanu 2-2. Jednak 5. set był już formalnością, a rywalowi nie oddał choćby gema. Pozostałe spotkania wygrał bez straty seta, a teoretycznie najtrudniejszym rywalem miał być Andrey Rublev, lecz ten dalej nie był w stanie przełamać serii porażek z kolegą z reprezentacji. Co więcej Rublev w pięciu meczach z Medvedevem nie wygrał ani jednego seta – to raczej nie przypadek. Styl gry Andreya ewidentnie pasuje Daniilowi. Stefanos Tsitsipas niewątpliwie będzie najtrudniejszym testem dla faworyta, lecz czy to oznacza, że będzie miał spore problemy? Niekoniecznie. Ostatni raz grali ze sobą ponad rok temu i wygrał Grek, w ramach finałów sezonu. Jednak wszystkie poprzednie pięć spotkań wygrał Rosjanin, więc H2H wyraźnie wskazuje faworyta.

Mecze bezpośrednie

Stefanos Tsitsipas ma za sobą jedno spotkanie mniej, ponieważ Matteo Berrettini nie wyszedł na kort z powodu kontuzji, co Grekowi mogło pomóc w pokonaniu Rafaela Nadala – kondycja była kluczem w powrocie ze stanu 0-2 w setach. Jednak pięć setów z Hiszpanem musi mieć swój efekt uboczny i niewątpliwie jest to kolejny mały argument dla Medvedeva. Z drugiej strony Grek to jeden z najlepiej przygotowanych fizycznie graczy w tourze.
Siłą Stefanosa niewątpliwie jest pewność siebie i siła mentalna. Nigdy się nie poddaje, gra całe spotkania na równym poziomie i rzadko miewa kryzysy. To może być mała przewaga nad Rosjaninem, który w przeszłości był bardzo słabym graczem pod względem mentalnym, a i obecnie od czasu do czasu miewa zawahania (vide spotkanie z Krajinoviciem). Na serwisie może to być bardzo wyrównane spotkanie, ale w wymianach daje nieco większe szanse Rosjaninowi, który potrafi wymieniać piłkę w nieskończoność i rzadziej się myli na stronie bekhendowej. Grekowi raczej będzie zależeć na skracaniu wymian, co może prowokować kolejne błędy. Oczywiście nie twierdzę, że Rosjanin wygra kolejne spotkanie bez straty seta, ale niespodzianką będzie jego porażka. Greka jak najbardziej stać na urwanie co najmniej seta, o czym też mówi historia ich spotkań.

Mógłbym o Rosjaninie napisać znacznie więcej, ale szerzej pochylił się nad nim red. Dawid w swoim artykule (zapraszam TUTAJ)! Warto zaznaczyć, że kursy na zwycięstwo Medvedeva w całym turnieju wynoszą ~@3,0 (Betfan).

Teraz chciałbym pochylić się nad serwisami obu zawodników, a dokładnie nad asami i podwójnymi błędami serwisowymi. Obu zawodników łączy fakt, że w/w statystyki mają zróżnicowane na przestrzeni całego turnieju w Melbourne. Obaj dobrze sobie radzą na własnym podaniu, a niewątpliwie sprzyjają ku temu ich znakomite warunki fizyczne i szybkość kortów, która jest prawdopodobnie największa w historii turnieju. Grek w Melbourne potrafił zaserwować dwukrotnie po 17 asów, a w jednym meczu zainkasował tylko 1. Jeśli chodzi o podwójne błędy to raz zaliczył aż 10, a w najdłuższym meczu z Rafaelem Nadalem nie zrobił ani jednego. Jak widać regularności i tendencji nie ma żadnej.
Rosjanin pod względem asów jest nieco równiejszy, ale też bez przesady, gdyż trzykrotnie wykonał kilkanaście asów, a dwukrotnie 7 oraz 8. Pod względem podwójnych błędów jest stabilny, gdyż średnio na mecz robi ich w okolicach trzech.
Warto też spojrzeć na ilość asów i df-ów w kontekście spotkań bezpośrednich, co ma swoje pokrycie w statystykach z Australian Open.

W tabeli liczba asów i podwójnych błędów serwisowych w bezpośrednich starciach.

Asy serwisowePodwójne błędy
110
154
45
95
128
127

Jak widać mimo, że obaj zawodnicy mają spory potencjał do inkasowania sporej liczby asów serwisowych to w spotkaniach bezpośrednich nie zaliczali ich zbyt wielu, lecz trzeba mieć w pamięci, że większość tych spotkań odbyła się formule best of 3. Raz spotkali się na kortach wielkoszlemowych (US Open) i wynik był bardzo zbliżony do pozostałych (4 sety), co zresztą widać w tabeli. Ostatni ich mecz nie przyniósł ani jednego podwójnego błędu, ale potrafili ich robić nawet 8. Medvedev średnio robi ich nieco więcej, gdyż mocniej ryzykuje drugim serwisem i pod względem mentalnym także ma jeszcze rezerwy, więc jeśli miałbym typować, który z zawodników popełni ich więcej, to nieco bliżej mi do Rosjanina. Jeśli chodzi o asy serwisowe to w bezpośrednich meczach najwięcej zaliczyli ich 15, co jest liczbą dość niską. Wynika to też poniekąd z powodu dużej mobilności, zasięgu rąk i defensywnemu ustawieniu do returnu obu graczy. Oczywiście sumując ich ostatnie mecze to razem mieliby 31 asów, ale byłby to wynik znacznie powyżej średniej. Według mnie dziś możemy zobaczyć niską liczbę asów, tym bardziej że obaj zawodnicy będą już nieco zmęczeni i bardzo dobrze bronią. Czynnikiem, który może zepsuć poniższy scenariusz będą cztery długie sety lub pięć partii.

Typ nr 1: poniżej 27,5 asów serwisowych w meczu (Betclic)
Kurs: 1,
7

Typ nr 2: Daniil Medvedev powyżej 3,5 podwójnych błędów (Noblebet)
Kurs: 1,65

W pierwszych setach ostatnich dwóch spotkań tych zawodników byliśmy świadkami tb (w odróżnieniu do wszystkich poprzednich meczów). Dlatego poniższy typ nieco na przełamanie tej serii – wystarczy, że padnie 10 gemów lub mniej, w secie otwarcia. Korty oczywiście są szybkie, a zawodnicy trzymają dość dobrze swoje podania, więc mimo wszystko propozycja nie należy do najłatwiejszych i traktuję ją nieco luźniej.

Typ nr 3: poniżej 10,5 gemów w I secie
Kurs: 1,54 (eWinner)


Wspierając nas na Patronite, otrzymujesz więcej analiz


Zakaz uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia. Hazard stwarza wysokie ryzyko straty finansowej. Nadmierna gra niesie za sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia.  
Ewinner Sp. z o.o posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017. 
Polski Bukmacher Sp z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów dnia 3 stycznia 2019 r. o numerze PS4.6831.28.2017
BEM Operations Limited posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 26 września 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.11.2017. Hazard związany jest z ryzykiem, a udział w nielegalnych grach hazardowych jest niezgodny z polskim prawem.