Dayana Yastremska zawieszona za doping

Dayana Yastremska
Dayana Yastremska (fot. Dayana Yastremska / Instagram)

Dayana Yastremska, jedna z najbardziej utalentowanych zawodniczek na świecie, została zawieszona w prawach zawodnika za wykrycie niedozwolonej substancji. Choć jeszcze przed dwoma miesiącami była czysta, to wpadła w przerwie między sezonami.

Jak informuje oficjalna strona ITF, Dayana Yastremska została tymczasowo zawieszona, w oczekiwaniu na wyjaśnienia. W próbce moczu, którą Ukrainka dostarczyła do badań 24 listopada (czyli w okresie, kiedy żaden oficjalny turniej się nie odbywał), został wykryty metabolit mesterolonu. Próbka została wysłana do akredytowanego laboratorium Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w Montrealu w Kanadzie.

Mesterolon jest substancją, która jest zabroniona w kategorii S1 listy zakazanych WADA 2020. Pozytywne wynik na obecność tejże substancji obliguje władze do natychmiastowego zawieszenia zawodnika, do czasu wyjaśnienia sprawy. W historii zdarzały się przypadki, kiedy zawodowi kulturyści wspomagali się ową substancją i byli z miejsca dyskwalifikowani.

Sprawa Yastremskiej da nam nowe światło na sytuację Anastazji Szoszyny. Przypominamy, że polska tenisistka została w grudniu zawieszona do czasu wyjaśnienia, za stosowanie winstrolu (stanozololu). Zawieszenie Yastremskiej jest bardzo podobne do tego, które doświadczyła Beatriz Haddad Maia. Przypominamy, że Brazylijka również została zawieszona za stosowanie dopingu. Wykryto u niej ślady stosowania enobosarmu i ligandrolu, przez co została skazana na dziesięciomiesięczną banicję.

Czytaj także: Anastazja Szoszyna przyłapana na dopingu – Tenis by Dawid

Dayana Yastremska szybko opublikowała oświadczenie, w którym przekonuje, że nigdy świadomie nie przyjmowała niedozwolonych substancji. 20-letnia Ukrainka broni się faktem, że w czasie ostatniego turnieju w ubiegłbym sezonie w Linzu (Yastremska rozgrywała swój mecz 9 listopada – przyp. red.) miała negatywny wynik na obecność metabolitów mesterolonu.

Yastremska jest uznawana za jedną z najlepszych tenisistek młodego pokolenia. Do tej pory wygrała trzy turnieje rangi WTA, z czego dwa w 2019 roku. Między innymi dzięki tym triumfom, Ukrainka znajduje się obecnie na 29. miejscu w rankingu WTA. Swój najwyższy ranking osiągnęła na początku zeszłego roku, kiedy 20 stycznia była notowana na 21. miejscu.