LOTOS PZT Polish Tour – ruszył Talex Open!

Paweł Ciaś - PZT
Paweł Ciaś (fot. PZT)

We wtorek na kortach AZS Poznań rozpoczął się ITF M25 Talex Open (pula nagród 25 tys. dol.), przedostatni turniej w 4. edycji cyklu LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski. W pierwszym dniu do 1/8 finału awansował tenisista ORLEN PZT Team Piotr Matuszewski, pokonując Filipa Kolasińskiego 7:5, 3:6, 6:2.  Natomiast Mateusz Kułakowski przegrał z rozstawionym z numerem piątym Argentyńczykiem Valerio Aboianem 2:6, 3:6. 

Po południu Matuszewski ponownie wyszedł na kort, tym razem w parze z Pawłem Ciasiem. Para rozstawiona z numerem czwartym w drabince awansowała do ćwierćfinału po wygranej z Piotrem Kusiewiczem i Sandro Szicem 6:1, 6:3. O miejsce w półfinale będzie teraz walczyć z Bartłomiejem Andrzejczakiem i Maksymilianem Samojłowiczem, którzy okazali się lepsi od Mikołaja Lisa i Przemysława Michockiego 7:6 (8-6), 7:6 (10-8).

Ciaś w poprzedniej edycji dotarł na kortach poznańskiego AZS-u do finału w singlu. Pierwszy mecz rozegra w środę i czeka go trudne zadanie, bowiem wylosował Irlandczyka Michaela Agwi, z którym przegrał miesiąc temu w drugiej rundzie turnieju ITF M15 Łódź Cup, również zaliczanym do LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2022. Polak wygrał tę imprezę.

– Będzie miał okazję do rewanżu za tamtą porażkę, ale na pewno nie jest to łatwe losowanie. Zapowiada się ciężki mecz, ale na pewno powinien być ciekawy dla publiczności. Wtedy mnie zaskoczył, bo przez połowę pierwszego seta grał na niesamowitym poziomie i na bardzo szybkim tempie. Przetrzymałem go i zaczął robić błędy, ale co by było, gdyby nie zaczął? Trochę wolniejsze korty po opadach deszczu powinny być na moją korzyść, bo trochę spowalniają takich wysokich zawodników i szybko grających. Ale to jest naprawdę trudne losowanie, jak na pierwszą rundę, mam nadzieję zagrać jutro na jak najwyższym poziomie – powiedział Ciaś, rozstawiony w Poznaniu z numerem trzecim.

– Wiadomo, że na turniej przyjeżdża się po to, żeby go wygrać. Ja po ostatnim w Łodzi pozytywnie patrzę na kolejne spotkania i myślę, że mogę tu też fajnie pograć. Presja jest tak naprawdę żadna, bo wszystko się układa dobrze. Jestem zdrowy, mogę grać i biegać, wracam powoli do formy i czerpię radość z gry. Także myślę, że każdy mój mecz będzie na dobrym poziomie i przyjemnym dla oka, więc można śmiało przyjść tu i pooglądać dobry tenis – dodał.  

Pełny plan gier na środę: TUTAJ

W sumie we wtorkowym planie gier znalazły się tylko cztery singlowe mecze, ale za to rozegrano całą pierwszą rundę w deblu. Oprócz duetów Ciaś-Matuszewski i Andrzejczak-Samojłowicz do 1/4 finału awansowały jeszcze dwie polskie pary. Olaf Pieczkowski i Borys Zgoła pokonali Filipa Bojko i Macieja Matuszczyka 6:4, 6:3. Teraz na ich drodze staną rozstawieni z numerem trzecim Ukrainiec Władysław Orłow i Australijczyk Adam Taylor.

Natomiast Jasza Szajrych i Mateusz Terczyński wygrali we wtorek z Niemcem Edisonem Ambarzumjanem i Szwajcarem Jamiem Krattigerem 6:2, 6:1. W ćwierćfinale zmierzą się z parą numer dwa w drabince Michałem Dembkiem i Ukraińcem Georgijem Krawczenko, którzy wyeliminowali Piotra Czaczkowskiego i Gabriela Matuszewskiego 6:2, 3:6, 10-7.

Na koniec dnia do ćwierćfinału w deblu awansował Kulakowski, razem z Aleksandrem Kalininem. Pokonali Litwina Ainiusa Sabaliauskasa i Greka Stephanosa Schinasa 3:6, 7:6(6), 10-7. To oznacza, że teraz spotkają się z najwyżej rozstawionymi Australijczykami Jasonem Taylorem i Brandonem Walkinem.

Pełna nazwa turnieju na kortach AZS Poznań brzmi XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski – Talex Open 2022.


Tegoroczny LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski składa się z 12 turniejów, w tym 10 międzynarodowych, rozgrywanych w dziewięciu miastach. Tenisiści wrócili do stolicy Wielkopolski, bowiem w czerwcu rywalizowali tam w challengerze ATP90 Poznań Open, na kortach Parku Tenisowego Olimpia Poznań.

Tej samej rangi challenger – Kozerki Open 2022 rozegrano w ubiegłym tygodniu na twardych kortach Narodowego Centrum Szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego pod Grodziskiem Mazowieckim. Również Kozerki gościły w tym roku dwie duże międzynarodowe imprezy. Na początku sierpnia odbył się tam pierwszy w kraju turniej ITF W100 Memoriał Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich – Polish Open.

Sponsorem strategicznym PZT oraz sponsorem tytularnym LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski jest Grupa LOTOS.

!REJESTRACJA!
Kod: TBD

Dyskusja o tenisie przez cały rok w naszej grupie!