Typy na 23.05.

Roland Garros – kwalifikacje
Kecmanovic M. – Klizan M.

Z racji, że jesteśmy na ostatniej prostej przed wielkim szlemem to raczej nie warto inwestować pieniędzy w zdecydowanych faworytów, którzy niekoniecznie zamierzają grać na 100% w turniejach niskiej rangi, choć nie jest to żadną tradycją lub zasadą. Pod lupę wyjątkowo wziąłem mecz kwalifikacyjny do turnieju głównego szlema, choć eliminacje są zazwyczaj dość trudne do typowania, ponieważ nie każdy zawodnik bierze na poważnie daną nawierzchnię i często po prostu woli się przenieść na inny turniej, w inną część świata. Zaproponowany wyżej typ to oczywiście ryzykowne wyjście i oczywiście można się zabezpieczyć bezpieczniejszą opcją jak set lub handicap gemowy.
Martin Klizan to zdecydowany faworyt tego meczu, ale każdy kto go zna to wie, że jest to gracz nieobliczalny, ale także z ogromnym talentem i możliwościami, które prawdopodobnie nie zostaną nigdy należycie wykorzystane, tak jak w przypadku Gulbisa. Słowak co najmniej kilkukrotnie pokazał się szerszej publiczności z bardzo dobrej strony w turniejach wyższej rangi niż ATP 250, choćby ostatnio w Barcelonie czy niegdyś w Rotterdamie. Jednak zdecydowana większość jego spotkań to porażki w fatalnym stylu, często zwyczajnie oddane z braku motywacji lub przez liczne, mniejsze urazy. Sportowo to zawodnik na pewno wysokiej klasy, który potrafi grać kombinacyjnie, niekonwencjonalnie, a przy okazji posiada bardzo dobry backhand, forehand jak i serwis, który mimo dobrych warunków fizycznych często szwankuje. Klizan nie osiągnął jednak zbyt wiele i głównym powodem jest bardzo słaba psychika, z czym boryka się już od wielu lat. W pierwszej rundzie kwalifikacji Klizan wygrał, ale po trudnym meczu z Nagalem, który na cegle (i nie tylko) praktycznie nic nie znaczy. Jak widać Martin może się męczyć z zawodnikiem kilka klas słabszym i grać wyrównany bój z Rafaelem Nadalem czy wygrać z Novakiem Djokoviciem kilka tygodni wcześniej.
Tym razem jego rywalem będzie młody i utalentowany zawodnik z Serbii – Miomir Kecmanovic, który niedługo skończy 19 lat. Miomir na co dzień mieszka w USA i tam też trenuje, dlatego najlepiej jego gra wygląda na kortach twardych. Jednak reprezentuje barwy swojego rodzinnego kraju i jest już powoli wprowadzany do reprezentacji Davis Cup. Na swoim koncie ma już wygrany turniej rangi challenger z ubiegłego roku i kilka zwycięstw w futuresach. Ponadto Kecmanovic był finalistą juniorskiego US Open w 2016 roku, w którym przegrał z Felixem Augerem-Alliasime (choć jego ulubionym turniejem jest Wimbledon). Co jednak ważniejsze na cegle czuje się także nieźle, a przed rokiem osiągnął właśnie na tych samych kortach półfinał juniorskiego French Open. Serb prezentuje klasyczny amerykański styl, ponieważ gra szybko, płasko i dobrze porusza się po korcie. Posiada na dobrym i równym poziomie forehand jak i backhand. Mimo młodego wieku mentalnie wygląda przyzwoicie i na tej płaszczyźnie widzę szansę na jego triumf, ponieważ czysto sportowo jest gorszym zawodnikiem, lecz ciężko być lepiej wyszkolonym technicznie zawodnikiem od Słowaka, który ustępuje jedynie tym najlepszym pod tym względem. Kecmanovic w pierwszej rundzie ograł także swojego rywala w trzech setach, którym był Węgier Balazs. Wcześniej w Lizbonie osiągnął ćwierćfinał challengera, gdzie po drodze pokonał Thomaza Bellucciego oraz Federico Gaio, więc zawodników, którzy potrafią grać na cegle, ale są ostatnio w słabszej dyspozycji.
Nie ukrywam, że typ jest mocno ryzykowny i trochę na alibi, ale przeciwko Klizanowi warto ryzykować i często w roli faworyta sobie nie radzi, więc jest to świetna okazja dla underdoga chociażby na urwanie seta.

Kecmanovic wygra przynajmniej seta @1,95

Typy bez analizy:

  • Albot R. – Isner J.: powyżej 22,5 gema @1,71 
  • Rubin N. – Fognini F.: Rubin wygra przynajmniej jednego seta @2,0