Analiza na 13.07.21

ATP Newport
Ivo Karlovic vs
Bernabe Zapata Miralles

Ostatni akt sezonu trawiastego to już tradycyjnie nie Wimbledon, a amerykańskie Newport. To już klasyka w kalendarzu, gdzie zjeżdżają się gracze z szerokiego zaplecza i dalszych miejsc rankingowych, z naciskiem na gospodarzy i serwismenów. Z tej drugiej grupy mamy właśnie weterana – Ivo Karlovicia, z kolei Bernabe Zapata Miralles zbierze kolejne doświadczenie na trawie. Faworytem według bukmacherów jest Hiszpan, a jak ja widzę ten mecz przedstawię w poniższych akapitach.

10 największych błędów początkującego typera (subiektywnie) – Tenis by Dawid

Ivo Karlovic to oczywiście legenda tenisa, choć nigdy nie był czołowym zawodnikiem. Jednak w tourze obecny jest od ponad dwóch dekad i dalej gra w rozgrywkach singlowych, co stanowi go najstarszym aktywnym graczem na tym szczeblu. Prawdopodobnie to jego ostatni, bądź przedostatni sezon, a miłość do tenisa nie pozwala mu tego przerwać. Chorwat mierzy 211 cm wzrostu i niewątpliwie ten czynnik trzyma go jeszcze w grze, gdyż samym serwisem od lat potrafi wygrywać mecze. Oczywiście nie z każdym, ale wystarczyło to choćby na ćwierćfinał Wimbledonu i kilka dużych zwycięstw z graczami z szerokiej czołówki. Obecnie Ivo plasuje się poza TOP 200, co pozwala na grę głównie w turniejach challenger series. Przez pandemię startował dość rzadko, co spowodowało wyraźny spadek. Jeszcze niedawno był w czołowej setce, ale patrząc na jego grę to niestety nie widzę możliwości na progres. Wiek jak i zdrowie nie pozwalają na więcej. Karlovic w tym sezonie rozegrał zaledwie sześć spotkań, z czego wygrał tylko dwa. Na pewno pochwalić go trzeba za zwycięstwo w Delray Beach z Pablo Andujarem, z którym wyglądał bardzo poprawnie nawet w wymianach, ale trzeba podkreślić, że Hiszpan miał wyraźne problemy zdrowotne, czego efektem była słabsza postawa w każdym elemencie, co nieco zakłamało obraz meczu. Na trawie rozegrał zaledwie jeden mecz – w kwalifikacjach do Wimbledonu wyraźnie przegrał z solidnym Romanem Safiullinem. Co warte podkreślenia to fakt, że Chorwat korty w Newport zna bardzo dobrze, a te należą do specyficznych. Na nich serwis znaczy więcej niż na Wimbledonie, gdyż nawierzchnia pozostawia sporo do życzenia i techniczni gracze także mają spore problemy, więc cała gra sprowadza się do serwisu i kilku slajsowanych uderzeń. Przy dobrej dyspozycji serwisowej Ivo ma szansę nawet na zwycięstwo w tym meczu, tym bardziej, że posiada znacznie większe doświadczenie na tej nawierzchni. Myślę, że to idealne miejsce dla niego na przełamanie złej serii. Jak nie zrobi tego w Newport to w innym miejscu będzie tylko ciężej.

Tenis by Dawid łączy siły z czołową firmą bukmacherską! Specjalna oferta powitalna! – Tenis by Dawid

Bernabe Zapata Miralles to zawodnik cały czas na dorobku, który zalicza stopniowy progres. Od kilku lat możemy oglądać jego mecze głównie w turniejach rangi ATP Challenger i coraz częściej w głównym cyklu czy wielkich szlemach. Nie jest to gracz wybitny technicznie w przeciwieństwie do wielu z Półwyspu Iberyjskiego, ale posiada swoje atuty jak całkiem mocny serwis i regularność wymian. Myślę, że pewnego poziomu nie przebije, ale może na stałe zagościć w czołowej setce rankingu. W tym sezonie tak naprawdę zabawił na trawie nieco dłużej niż wcześniej, gdyż do tej pory miał na koncie tylko jeden mecz – w 2018 roku. Za to w tym sezonie zagrał już sześć spotkań, co daje mu pewien handicap nad dzisiejszym rywalem i co ważne aż cztery z nich wygrał. Nagrodą za dobre wyniki był premierowy awans do głównej drabinki Wimbledonu, gdzie jak równy z równym walczył z Christianem Garinem. Oczywiście korty w Anglii dają możliwość technicznych wymian, czego raczej nie uświadczymy zbyt często w USA, więc tutaj pojawia się szansa dla rywala. Zapata raczej będzie starał się zmęczyć Chorwata i przedłużał każdą możliwą akcję. Być może nawet nie będzie szukać asów, a nieco sprowokuje Ivo do biegania, na co ten raczej nie powinien się nabrać. Chorwat najgroźniejszy będzie w I secie, który mając jeszcze siły będzie próbował zaskoczyć atomowymi returnami lub płaskimi slajsami połączonymi z wycieczkami do siatki. Jeśli jedynka Chorwata będzie funkcjonować to Zapata będzie miał spory problem z odbiorem, tym bardziej, że zagra z nim pierwszy raz, a do takiego serwisu trzeba się przyzwyczaić.

Znamy termin i lokalizację Tenis by Dawid Cup VI! – Tenis by Dawid

Podsumowując przedstawione argumenty, Ivo Karlovic ma prawdopodobnie ostatnią szansę na zwycięstwo w turnieju głównego cyklu, gdyż korty w Newport są idealnie skrojone pod jego styl, gdyż ich jakość pozostawia sporo do życzenia, więc kluczem będzie serwis, a nie gra z głębi kortu. Nawierzchnia jest na tyle wymagająca, że nawet techniczni gracze mają z nią problemy, a Zapata nie ma zbyt dużego doświadczenia, więc nie zdziwią mnie proste błędy, których beneficjentem będzie Chorwat. Ivo musi skupić się na swoim podaniu i raczej nie będzie się wdawać w wymiany i będzie je skracać, więc ewentualne dziury i nierówności kortu powinny mu sprzyjać. Oczywiście w tym sezonie grał mało, szczególnie na trawie, więc jego forma jest niewiadomą, tym bardziej, że za kilka miesięcy będzie mieć już 43 lata, więc nie możemy od niego za wiele wymagać. Już w poprzedniej edycji czyli dwa lata temu przegrał z Guido Andreozzim czyli zawodnikiem bez doświadczenia na trawie. Jeśli chodzi o propozycje to liczyłbym na underdoga szczególnie w I secie, gdy jeszcze serwis będzie stał na dość dobrym poziomie i będzie wystarczająco paliwa w baku. Alternatywną opcją jest liczba gemów np. powyżej 21,5.

Z bardziej ryzykownych propozycji warto zwrócić uwagę na Ivo Karlovic wygra i powyżej 23,5 gema @4,4, co ma sporą szansę powodzenia, pod warunkiem, gdy serwis będzie funkcjonować perfekcyjnie.

Typ: Ivo Karlovic +1,5 gema (ha) w I secie (forBET)
Kurs: 1,53


SPRAWDŹ NAJLEPSZĄ OFERTĘ TENISOWĄ NA POLSKIM RYNKU I ODBIERZ BONUS POWITALNY O WARTOŚCI 2350 PLN, A W TYM M.IN. ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 100 PLN I 14 DNI GRY BEZ PODATKU PRZY UŻYCIU KODU TBD!

Wspierając nas na Patronite, otrzymujesz więcej analiz


Zakaz uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia. Hazard stwarza wysokie ryzyko straty finansowej. Nadmierna gra niesie za sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia.